Tuosta tuplakirjautumisesta on ollut joskus juttua toisilla vastaavilla sivustoilla. Neuvona siihen on ollut poistaa kaikki sivustoon liittyvät cookiet (keksit) ja koittaa uudelleen.
Lisäksi jos sitä tapahtuu vielä niin kannattaa katsoa onko sivuston url mikä milloinkin. Eli sivusto voi pyöriä useammallakin URLilla, katsokaa vaikka
http://www.kytkin.com/~variantuning/phpbb/, siellä sivusto toimii myös. Voisi olla, että jossain on linkkejä eri instansseihin sivustosta ja siksi kirjautumisia tarvitsee kahdesti. Tämä on tosin arvaus
Seuraava arvaus voisi olla, että ISP käyttää ns. pakko-proxyä, joka sekoilee noiden cookieden kanssa. Tätäkin on välillä tapahtunut. Sonera on yksi esimerkki moista harrastavasta operaattorista.
Edit: Ja kolmas on tietenkin päivittää phpBB uudempaan versioon.