Page 1 of 2

Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 22.9.2011 23:54
by Zeussii
....

Posted: 23.9.2011 8:55
by Ari-Matti Aho
Noilla vanteilla on varmaan aika maukas peli. Laitahan edes pieni teaserikuva...

Posted: 23.9.2011 9:36
by Killer
Ettei ois vaan kuskin tai apukuskin penkin alla olevista liittimistä johtuva tuo bagin-valon palaminen. Näin ainakin minulla ja loppui heti kun katkasin johdot liittimien juuresta ja juotin ne yhteen.

Posted: 24.9.2011 0:00
by Zeussii
.....

Posted: 24.9.2011 23:41
by Zeussii
....

Posted: 25.9.2011 0:32
by Pasi Häkli
3BG passatissa ei enää H4 ole missään. H7 on lähivalopolttimo, pitkissä voi olla joko H7 tai H9.

Posted: 25.9.2011 0:41
by Sami Mäkinen
multa olsit saanu koko kojelaudan 60e kilkkeineen (mut ilman postia) :wink:

mut jos tulee jotain muuta 3B(G) osaa mieleen niin sopii kysellä :wink:

Posted: 25.9.2011 2:37
by AjH
Onks siitä takaovesta tai kahvasta mitään tietoo että olisko semmosta jotenkin puljattavissa Nokian suunnille? ;)

Posted: 25.9.2011 10:00
by Patu
Hommaa alkuperäiset Bi-Xenon ajovaloumpiot niin saat helpolla Xenonit pitkiin ja lyhkäsiin.
Yleensä noissa umpioissa mitä on jälkimarkkinoilla on kaikki hilut mukana joten on helppo asentaa kun sopii samoihin liittimiin ja kiinnikkeisiin kuin normiumpiotkin.

Eli noissa alkuperäisissä Bi-xenon umpioissa Xenon toimii läpällä eli säätää saman xenon polttimon valokuvion pitkille ja lyhkäsille. Lisäksi pitkillä tulee lisäksi omat pitkien H7 polttimot avuksi joten valoteho on hyvä.

Posted: 15.10.2011 18:30
by Zeussii
No niin eli viime vkl meni sitten autoa kuivatellessa, kun huomasin Air-bagi vikaa etsiessä apparinpuolen jalkatilan olevan aivan märkä maton alta. Auton sain kuivattua, mutta vikaa en kertakaikkiaan löytänyt. Löysin tuon törmäys sensorin tuolta penkin alla olevasta poikittais palkista, mutta ebay:sta kaveri myi minulle vääränlaisen sensorin (oikea numero: 6Q0909606). Ulkoisesti ei kyllä voinut sanoa onko siinä vikaa vai ei.

Nyt siis kysymys kuuluu missä mahtaa sijaita Air-bagin aivot? Että voisi mitata sieltä törmäyssensorin johtojen ehjyyden. Noita crash sensoreita ei ilmeisesti voi mitenkään mittaamalla todeta ehjiksi/rikkinäisiksi? En saanut ainakaan ulos minkäänlaisia lukuja :D

Vikakoodithan olivat tälläiset.
3 Faults Found:
00532 - Supply Voltage B+
07-10 - Signal too Low - Intermittent
01222 - Crash Sensor Side Airbag; Passenger Side (G180)
30-10 - Open or Short to Plus - Intermittent
01222 - Crash Sensor Side Airbag; Passenger Side (G180)
62-00 - No or Incorrect Adjustment

On muuten helppo irroittaa apparin penkki:
*Kiskojen suojamuovit takaa irti (1kpl ruuveja kummasssakin muovissa).
*Penkin etuosasta 2 mutteria irti.
*Ja lopuksi ne kaksi liitintä irti.

Posted: 16.10.2011 10:05
by ViitalaMikko
Yleensä bagin aivot on hanttarin puolella lähellä puhaltimen moottoria ja yleensä pikkasen kettumaisessa paikassa :) Passatista en ossaa sen tarkemmin sanoa

Posted: 16.10.2011 14:36
by Pasi Häkli
Yleensä se airbagin ohjainlaite on kyllä kojelaudan alla keskellä, pultattuna lattiaan kiinni. Suunnilleen suoraan soittimen alla. Myös passatissa.

Posted: 17.10.2011 18:44
by Zeussii
Jahas eilen illalla kun kävin kokeilemassa niin kappas vikakoodit saikin poistettua taas vaihteeksi. Tänä aamuna siis ensitöiksi leimalle :D Näytti tulleen uusi crash sensoriki, että eipä päässy tähän hätään sitä ainakaan vielä kokeilemaan.

Nytten on sitten alustakin reskisteröity. Kaarimitat 330mm ja 325mm. Sellainen juttu vaan että joutuu kyllä sentin nostamaan etupäätä, kun on alkanut kolisemaan kitkarenkaiden vaihdon jälkeen pohja vähän joka paikassa. Ei pysty edes prkl prisman parkkihallin hidastetöyssyjä ylittämään ilman, että lepäisi hetken runko niiden päällä. Kolahtaa muuten aika ikävästi :lol:

Posted: 17.10.2011 20:04
by Killer
Tosi ikävän kuuloinen jysäys ku ottaa kiinni varsinki ku tipauttaa hidastetöyssystä alas

Posted: 17.10.2011 20:14
by Sami Jalonen
Ikävämmältä se tuntuu reilu satkun vauhdissa :) Passatissa on siinä heti renkaan takana ne alatukivarren kiinnityspatit jotka kolahtelee, onneks öljypohja yms. tärkeät paikat on vähän ylempänä.

Edit: Millä rengastuksella vanteet on?

Posted: 17.10.2011 20:20
by osoners
Vaimo muistaa joka kerta valittaa kun pohja kolahtaa... "Miksi joka auto aina pitää madaltaa!" -vaimo

Posted: 17.10.2011 22:35
by Zeussii
osoners wrote:Vaimo muistaa joka kerta valittaa kun pohja kolahtaa... "Miksi joka auto aina pitää madaltaa!" -vaimo
Meillä se on: "miksi pitää aina pilata autot!!!??!!" :lol:

Posted: 17.10.2011 23:12
by Tero Paalanen
osoners wrote:Vaimo muistaa joka kerta valittaa kun pohja kolahtaa... "Miksi joka auto aina pitää madaltaa!" -vaimo
Zeussii wrote:Meillä se on: "miksi pitää aina pilata autot!!!??!!" :lol:
Mua jostakin syystä naurattaa nää teirän kommentit 8)
Nimimerkillä: Tuskin muistan aikaa...

Posted: 18.10.2011 16:28
by Sami Mäkinen
^ sama 8)

Posted: 18.10.2011 16:53
by Pasi Häkli
Meillä on emäntä aika hyvin oppinut ajamaan tontissa olevalla autolla ja ei se enää jaksa natistakaan liian pienestä maavarasta. Aina kun rohisee niin voi sanoa, että se oli vaan kuraläppä, ei meinaa mitään :lol:

Posted: 18.10.2011 17:07
by Pia
Meillä se meni niin päin että minä olisin halunnu autosta matalamman mutta isäntä pisti hanttiin. Mutta ihan järki syistä. Renkaat kun raapi jo tuossakin korkeudessa...

Posted: 18.10.2011 17:29
by Pasi Häkli
^ Täytyy sanoa, että taitaa olla aika harvinaista että homma menee noinpäin :lol:

Posted: 18.10.2011 18:51
by Zeussii
Tuollaseen törmäsin http://www.ebay.de/itm/Turbolader-BMW-E ... 5329957412

Mienköhän tuo pelaisi :?

Posted: 31.10.2011 20:47
by Zeussii
Jahas tuossa tuli muiden ihmisten kirjoitteluista mieleen, että pitäisiköhän sitä hankkia talvenvaralle pohjapanssari passattiin...

Olisi kaksi vaihtoehtoa: tehdä itse jolloin materiaali voisi olla alumiini. Tai ostaa 2mm rauta panssari, joka maksaa yllättävän vähän. Miten muut ovat tehneet? Onko omia virityksiä? Onko ollut vaikea tehdä?

Posted: 31.10.2011 20:51
by Sami Jalonen
Koivusen panssari on toiminu ittellä, reilu satku maksoi ilman vaihdelaatikon alle tulevaa jatkopalaa. Ei oikeestaan madalla maavaraa.

http://www.tarvikkeet.fi/tuote/3525/vol ... -vw-passat

Posted: 31.10.2011 21:22
by AjH
Kohtuu helppohan toi on tehdä, vähän sitä täytyisi ehkä saada taitettua akselin kohdalla mutta muuten hyvinkin yksinkertanen ja selkeä pala.
Koivusen versio omassakin on kun laiska olen eikä oikein riitä välineet tommosen siistiin tekemiseen. Ja tuleehan tossa Koivusen paketissa renkaiden eteen ne muovipalat lisäksi, ne on jo vähän haastavammat pellistä tehdä, mutta tehtävissä kyllä jos toi isompi osakin onnistuu.
Etureunan kiinnikkeissä vähän miettimistä, takana menee siihen apurungon reunaan helposti.
Koivusen paketti roikkuu etureunastaan jossain tukirautojen reunoissa semmosilla koukuilla, vähän hankalat kiinni laittaessa mutta pysyy kyllä hyvin sitten kun saa pultit kierteille.

Posted: 3.11.2011 21:19
by Zeussii
Tuli tänään tilattua Koivuselta tuo moottorin alle tuleva panssari. Hintaa tais olla muutaman euron yli 100e, ei pahan hintainen. Vaihteiston alle en jaksanut tilata, kun ajattelin että sen voisin rakentaa itsekin. Huomenna haetaan panssari ja jos vaikka viikonloppuna olisi aikaa kokeilla meneekö alle :D

Posted: 10.11.2011 22:54
by Zeussii
Tänään tuli sitten laitettua tuollainen sheriff:n pohjapanssari alle. Hyvin näytti istuvan ja asentelussa meni sellainen tunti montussa työskentelyä. Aika kiinni tuli öljypohjaan tuo pelti, mutta eiköhän se silti suojaa hiukan niin tiukasti tuntui istuvan kiinnikkeissään.

En raaskinut ostaa peltiä vaihdelaatikon alle, joten ajattelin valmistaa sen itse, kun näytti töissä olevan joku pala aluminia. Tuli myös havaittua siinä samalla asennuksen tiimellyksessä, kuinka ilmastoinnin letku oli hangannut jo aika reippaasti ilmastoinnin kuivaajaan. Laitoin pienen palan silikooniletkua väliin niin eiköhän tuo minun aikani kestä. :D Saa ajaa ensikesänä huolettomasti ilmastointi päällä.. :P

Hei muuten haluaisko joku napsia muutaman kuvan webasto asennuksestaan? Olisi tarkoitus tuollainen härpäke ostaa ja asentaa. Olisi myös muutama kysymys asiaa koskien.
*Onko tosiaan niin ettei takapenkin alla ole reikää tankin korkille? Että kun laittaa tankkiliitintä niin joutuu tiputtamaan tankin lattialle?
*Mitenkä olette liittäneet vesiyhteyden tai lähinnä minne/mistä kohdin?
Muutaman kuvan jos saisi niin voisi hiukan suunnitella ennen kuin olen saannut käsiini tuon lämmittimen.

Posted: 11.11.2011 6:58
by Pasi Häkli
Penkin alla ei ole luukkua, vaan se löytyy takaluukun puolelta. Siellä on musta muoviluukku, jonka alta löytyy peltiluukku joka on ruuveilla kiinni. Sen alta löytyy itse tankin korkki/polttoainepumppu. Pumppu pöydälle niin on helpompi sitä polttoaineputkea siihen kanteen asentaa.

Tuo vesiliitos oli muistaakseni aika vittumaisessa paikassa, koneen takaa siis.

Posted: 12.11.2011 18:49
by Zeussii
Jos jollain olisi vielä tietoa tosta vesiliitoksesta ja kentieskuvaa niin olisi iso apu! puhaltimen kennoonhan se pitäisi työntää ensinmäisenä tiestysti lämmintä vettä, että jonnekin sinne suunnille pitäisi liitos tehdä. Letkuthan menevät akun vierestä, mutta kumpi on menevä ja kumpi tuleva?

Sitten vielä tuosta tankkiliitoksesta. Löytyykö ihmisiltä erillistä tankkiliitosta siis sellaista metallista mitä myydään? vai onko asennettu sama putki ainoastaan menemään korkista läpi (tiivisteenä kenties pieninokare sikaa) ja pohjalle?

Sisäpuhaltimen kytkennöistä olisi myös kiva tietää.

Tälläisen pätkän löysin netistä:
Climatroniceja on kahta mallia. Niitä, joissa puhallinmoottori on kytketty jatkuvaan virtaan, ja niitä joissa puhallinmoottori on virtalukon takana.

Jos puhallinmoottori on jatkuvan takana (selviää kun kattoo valokynällä tuleeko sulakkeelle nr. 25 (30amp) virtaa jos virrat ei ole päällä) Eberi juttelee climan kansas kun eberiltä tulevan ohjausvirtajohdon vetää climan taakse pinniin D1.

Jos Puhallinmoottori ei ole jatkuvien takana, pitää kuskin jalkatilan sähkökeskukseen lyödä tavallinen rele, joka kytkee sähkökeskuksesta +30 (punainen) terminaalista virtaa +75 terminaaliin (Musta keltainen), releen ohjaus otetaan tuosta eberin ohjauskarvasta, ja sama johto haarautetaan siitä releeltä myös climatronicin taakse pinniin D1.

Kokemuksia lisälämmittimen asennuksesta olisi kiva kuulla!

Posted: 2.12.2011 22:56
by Zeussii
Jaahas löysihän se webasto tiensä vihdoin pellin alle ja tänään pääsi ottamaan jo ensisavut! Kyllä lämpeni mukavasti. Nyt vain odotetaan pakkasia!

Posted: 6.12.2011 12:36
by Karim
Oliko tyyris investointi tuo Webasto?

Posted: 6.12.2011 15:44
by Zeussii
Hiukan alle 650e + toistakymmentä tuntia omaa aikaa :P

Posted: 6.12.2011 15:55
by JukkaA
Onks toi otsikossa mainittu ahtopainemittarin asennus kovin ajankohtainen? Viimeksi oot tainnu siitä syyskuussa kirjoitella.

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 30.3.2012 23:26
by Zeussii
Jahas hiljaista pidellyt lähes koko talven. Ahtopainemittarin asennus ei ole edistynyt ollenkaan, mutta eiköhän se tuossa kesän aikana valmistu.

Tänään tuli tehtyä hiukan huoltoa 200tkm kunniaksi:
Tuli vaihdettua moottoriöljyt ja suodatin
Vaihteistoöljyt (ei ilmeisesti ikinä aikaisemmin vaihdettu, mutta väristä päätellen ei tätä olisi kyllä uskonut!)

tuossa vielä mistä proput löytyvät. Ainetta meni noin 2.7L
Image

Ilmansuodatin (joku varis oli tehnyt pesän koteloon :lol: )
Raitsari (oli muuten aivan hiekkainen)
Ohjaustehostimen öljyt tuli vaihdettua myös
Vielä pitäisi saada joku vaihtamamaan jarrunesteet, kun en millään viitsi itse sitä alkaa tekemään. :roll:

Postista tupsahti myös kotia tänään Ampire MX5 vahvistin, jonka olisi tässä kevään/kesän aikana tarkoitus eksyä kyytiin muutenkin kuin vain pahvilaatikossa.

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 17.5.2012 23:53
by Zeussii
Jahas pitkästä aikaa vähän päivitystä tänne.

eli kesärenkaat eivät pyöri vieläkään alla vaikka kesä jo yrittää tulla tosissaan. Syynä tähän oli ensiksi etten mistään löytänyt renkaita koossa 235/35 r18 sitten jo päätin etta paikkaan viime syksynä puhjenneen renkaan ja ajan kevään vanhoilla renkailla. Reikää etsiessani renkaan tyhjenemisen syyksi paljastuikin vanteen halkeaminen sisäkantista 5cm matkalta. Eihän tämä nyt mikään ongelma sinänsa ole, löysin kylla firman lappeenrannasta joka korjaa vanteita, mutta heidan 250kpl korjausjono veti kyllä mielen maihin. Joten ajan vielä kitkoilla ja luultavasti ajan koko kesän niin saan ajettua renkaat ''loppuun'' kun kuitenkin olin ajatellut ostaa ensi talveksi uudet kumit.

Ahtopainemittari ei ole edennyt mihinkään, aika on mennyt kämppää rempatessa ja puntilla käydessa johon taas monen vuoden tauon jälkeen innostuin.

Tulihan sitä tuossa tehtyä yksi herateostos, kun halvalla sain. Vielä matkalla tänne Keravalle siis on BV43 joka toivottavasti joku paivä löytää tiensä passatin pellinalle samalla, kun putsaan imusarjan ja asennan jo kohta vuoden hyllyssä majailleen egr:n deletointi putken.

Tuli myös ostettua webastoon kaukosäädin, joka myös pitäisi asentaa mutta eihan silla vielä kiire ole. Eli siis tuollainen t100 joka pitäisi toimia kilometrin päästa.

Autokin kaipaisi todella kipeästi kevät putsausta, pesua ja vahausta.

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 18.5.2012 9:08
by enochian
Eikö tuon halkeaman korjaus olisi onnistunut Amrifilla Järvenpäässä? Huhujen mukaan siellä ollaan aina välillä selvinpäinkin jolloin työt sujuvat... :D

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 28.8.2012 8:53
by Zeussii
Tuli eilen pestyä auto taas pitkästä aikaa, kun lomalla ei ole ollut aikaa. Kotimatkalla sitten tulikin taas kaatamalla vettä joten ei ollut kauaa puhdas :D Samalla ajoin montulle ja vaihdoin öljyt ja suodattimen 210tkm kunniaksi. Ikäväkseni huomasin että vetarin suojakumi on halki. Eli se pitäisi vaihtaa, mutta kannattaako samalla vaihtaa koko nivel? ei näyttäisi kuin olevan sen ~50e

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 28.8.2012 9:10
by Juhizz
Jos se nivel ei naksuttele niin vaihdat vaan pelkän kumin. Siinä vaihdon yhteydessä putsaat nivelestä vanhoja rasvoja pois ja laitat uutta tilalle ;)

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 28.8.2012 10:09
by enochian
Työn määrähän siinä koko nivelen vaihdossa on sama kuin pelkän kuminkin, mutta miksipä vaihtamaan ehjää osaa. Pelkkä suojakumi taisi maksaa 8€/kpl kun keväällä ostin Järvenpään varaosakeskuksesta ja mukana oli vaseliinit, lukkorengas vetoniveleen ja kumin kiinnityspannat. Pitäisi itse vielä jaksaa vaihtaa oikealle puolen suojakumi ennen pakkasia kun sekin oli lähes rikki...ehkä renkaan vaihdon yhteydessä sitten...

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 28.8.2012 21:46
by Zeussii
enochian wrote:Työn määrähän siinä koko nivelen vaihdossa on sama kuin pelkän kuminkin, mutta miksipä vaihtamaan ehjää osaa. Pelkkä suojakumi taisi maksaa 8€/kpl kun keväällä ostin Järvenpään varaosakeskuksesta ja mukana oli vaseliinit, lukkorengas vetoniveleen ja kumin kiinnityspannat. Pitäisi itse vielä jaksaa vaihtaa oikealle puolen suojakumi ennen pakkasia kun sekin oli lähes rikki...ehkä renkaan vaihdon yhteydessä sitten...
Satutko muistamaan saitko kumisen vai muovisen suojan? Kävin tänään motonetistä kyselemässä niin minun autoon sopivaa kumista ei löytynyt (vetarin halkasia 26mm) vaan tarjosivat sellaista suhteellisen kovan tuntusta muoviversiota.

Motonetistä löytyi 22mm vetariin kumista, mutta saiskohan ton 22mm version sopimaan? toinenkin pää on 3mm liian pieni.: :? Että jos venyttää meneekö heti rikki :o

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 29.8.2012 14:00
by enochian
Kumisia ne muistaakseni olivat, en kyllä tullut mitanneeksi minkä kokoinen se suojakumi oli. Toinen on yhä varastossa paketissaan kun en ole saanut aikaiseksi asentaa sitä paikoilleen, voin mittailla illalla kun menen töistä kotiin, jos vaan muistan...

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 29.8.2012 19:55
by Tero Paalanen
^^Myös orkkis kumi on sellanen suht.kova ja muovimainen.
Ja ainakin myös löbro:n valmistaman vetonivelen mukana tulee orkkista vastaava "suojamuovi".

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 29.8.2012 22:00
by enochian
24-25mm tuon halkaisija näyttäisi olevan tönärillä mitattuna, mutta muoto ei ole ihan pyöreä kun se on ollut laatikossaan, venyy kyllä taatusti 26mm akseliin. Todennäköisesti omassa autossani on sama vetoakseli/nivel kuin sinullakin.

Image

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 29.8.2012 22:25
by Zeussii
enochian wrote:24-25mm tuon halkaisija näyttäisi olevan tönärillä mitattuna, mutta muoto ei ole ihan pyöreä kun se on ollut laatikossaan, venyy kyllä taatusti 26mm akseliin. Todennäköisesti omassa autossani on sama vetoakseli/nivel kuin sinullakin.

Image
Jees pitää varmaankin ajaa tuonne ku on noin lähellä kuitenkin :D

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 30.8.2012 12:18
by enochian
Samat osathan saa muistakin Fixus-liikkeistä eli kyllä tuon Keravaltakin saa, hinta voi olla hieman korkeampi. Akkua kysyin Keravalta ja Järvenpäästä niin tarjosivat Keravalla samaa Bosch S5010 n.40€ kalliimmalla hinnalla. :lol:

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 30.8.2012 13:24
by kotka
Yhtenä vaihtoehtona joku voisi ehdottaa ns ylivedettävää suojakumia, mutta siinä sarjassa oli tolkuttoman huonot klemmarit. Ja tarvitsee oman erikoistyökalun (sen tein itse pellistä)
Itse asensin sellaisen ensin, mutta klemmarit eivät kiristyneet tarpeeksi ja tästä syystä rasvat karkasivat.
Aikani raklatusta kuunneltuani vaihdoin sitten ulommaisen vetonivelen uuteen. Mallina Motonet (halvempi versio) ja tämän mukana tuli kumi, paremmat klemmarit ja vaseliini.
Ja vaihto-ohjeet löytyi tältäkin foorumilta.

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 27.11.2012 20:07
by Zeussii
Tulipas pitkästä aikaa imuroitua ja putsattua pasuuna sisältä. Kyllä sitä hiekkaa ja karvaa olikin jo kertyny! Samalla tuli vaihdettua uusi Exide 77ah alkuperäisen tilalle (37/04 ei paha). Viime talvi meni webaston kanssa oikein mainiosti, en ymmärrä miten niin monilla on ongelmia akkujen kanssa, kun omistavat lisälämmittimen. Testerin mukaan olisi vieläkin alkuperäisessä riittänyt tehoja!

Mutta voi prkl mikä projekti toi akun vaihto, ihmettelen ettei aiheesta ole enempää kirjoteltu sillä niin ahdasta kyllä oli! Kyllä se vanha sieltä väkisin vetämällä tuli ja uusi meni samalla tavalla paikalleen. :D

Oli tarkoitus nostaa myös alustaa talven kunniaksi, mutta jäi ajatustasolle ainoastaan, kun eivät avaimet olleetkaan enään autossa mukana vaikka muistelin ne siellä nähneeni :evil:

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 27.11.2012 23:50
by Pasi Häkli
^ Se tulipelti siinä akun etupuolella on sen verran löysää tavaraa että pikkusen sitä kun nykäsee niin tulee lisää tilaa ;)
Mutta on kyllä tosi ahdas, varsinkin jos sinne laittaa jonkun hiukankin normaalia isomman akun niin hiki siinä tulee, ja varomattomasti voi rikkoa sen tuulilasin alareunassa olevan muovin. Onneksi se on aika joustavaa materiaalia.
Järkevintä olisi irottaa se muovi kokonaan siitä tuulilasin alareunasta, helpottaa kummasti.

Re: Zeussii:n pASSat, TDI -04

Posted: 28.11.2012 9:04
by kotka
:oops: Minä(kin sen muovin siitä hajotin, kun otin entistä akkua pois. Optiman Yellow Top sitten mahtui ihan "heittäen" paikoilleen.
Ei näköjään pitäisi "pikaisesti" sitä akkua yrittää vaihtaa, vaan tutkia ensin paremmin.
Ei se muovi siitä ihan itsestään kyllä irti lähtenyt, joten tarvitsisi apuja sen irroittamiseen. Tai sitten liika varovaisuus on vain turhasta..