Page 1 of 1

DIY: Mk4 Golf/Bora OEM hälytin/sisätilatutka eliminointi

Posted: 25.11.2013 19:27
by _paffa
Laitetaan tännekin pieni DIY.

Halusin kytkeä tuon paljonkin ongelmia aiheuttavan sisätilatutkan ja hälyn pois päältä.

Sisätila-anturien eliminointi
1. Vaihdoin takasisävalot anturittomiin lamppuihin -> rosvoliittimillä anturittomien lamppujen johdot (muista katkaista mukaan purkuautosta tms) alkuperäisiin kiinni näin -> ruskea ruskeaan, sini-harmaa sini-harmaaseen ja puna-sininen puna-valkoiseen ja valot pelaa kuten pitääkin. En katkaissut alkuperäisiä johtoja siltä varalta, jos tuleva omistaja haluaa vaihtaa anturit paikoilleen.

Äänitorven kytkeminen pois
2. CCM:stä lähtee kaksi johtonippua (ainakin itsellä, kun sähkölasit yms). Toisessa johtonipussa on selkeästi yksi ja ainut musta-keltainen johto. Tämä poikki, abikot päihin (uros ja naaras, jotta saa kytkettyä yhteen jos haluaa) ja tähän väliin mikä tahansa 2- tai 3-napainen on/off kytkin. Laitoin väliin sen verran pidemmät piuhat, jotta kytkimen saa sulaketaulun yläpuolelle sen päätymuovin alle. Näin se on kytkettävissä päälle pois pienellä vaivalla.

Mikäli hälyt menee päälle, antaa auto vain valomerkin vilkkujen muodossa. Itteeni alko ärsyttää, kun autossa joutuu koiraa kuljettamaan ja tuohon b-pilarin painikkeeseen on luotto nolla. Samoin toisen oven vaihdettu mikrokytkin vi**uilee ja antaa välistä autolle signaalia, että ovi avautuisi, jolloin alkaa parkkiksella huutamaan itsekseen. Samoin ongelmia on aiheuttanut sisätilalämppäri...

VW OEM häly käyttää ERI tööttiä kuin ratin äänimerkki. Tämä hälyttimen torvi löytyy vesikaukalosta ECU:n vierestä kuskinpuolelta. Sen torven irrottaminen vaatii pyyhkijämekanistamin irrottamisen, mutta liittimen irrottaa sieltä päästä helposti. Tosin suojaamaton liitin vesikaukalossa ei ehkä ole paras mahdollinen :P

Re: DIY: Mk4 Golf/Bora OEM hälytin/sisätilatutka eliminointi

Posted: 25.11.2013 20:49
by ibel
Eikös sen sisätutkan saa pois päältä ku painaa avaimesta uuestaa ovet lukkoo?? Sillo muistaaksee ledi lopettaa vilkkumisen kuskin ovessa.. Näin ainekii pasuunassa. :o

Re: DIY: Mk4 Golf/Bora OEM hälytin/sisätilatutka eliminointi

Posted: 25.11.2013 22:48
by _paffa
Juu ja b-pilarin painikkeesta (jos nyt kumpikaan toimii edes niinkuin pitäis), mutta esittele minut sellaselle ihmiselle, joka muistaa painaa sen JOKA kerta kun hyppää autosta ulos. :P Noi hälyt on täysin turhia. Ajattelin vaan tämän ohjeen tänne laittaa, jos joku on miettinyt miten tuon paskahälyn saisi mahdollisimman hyvin disabloitua, kun ei sitä vissiin saa ohjelmoituakaan pois päältä.

Re: DIY: Mk4 Golf/Bora OEM hälytin/sisätilatutka eliminointi

Posted: 25.11.2013 22:52
by ibel
Nii, tavaks sen saamine kestää jonki aikaa Ja en itekkää kyl siihe pilarin nappii oo luottanu, siin vois ees pala joku valo ees vähän aikaa et näkee sen painalluksen tehonneen.. :roll: Tänää koulun pihassa jonkuu Poloinen farkku vaati huomiota itellee kahtee otteesee parkumalla.. :lol: