Page 1 of 1

Takaluukun lisäjarruvalo ei toimi

Posted: 1.2.2014 21:53
by eijamaatta
VW Variant 1,9 diesel takaluukun lisäjarruvalo (takaluukun yläosassa) ei toimi.
En ole löytänyt ohjekirjasta mahdollista sulakkeen paikkaa tai ohjetta, voisiko sen itse vaihtaa?
Onko kenelläkään neuvoa/kokemusta ko asian suhteen?

Re: Takaluukun lisäjarruvalo ei toimi

Posted: 2.2.2014 7:08
by Pasi Häkli
Sulaketta sille ei erikseen ole. Saattaa olla liitin hapettunut tai johto poikki takaluukun johtosarjasta haitarikumin sisältä. Tai se lisäjarruvalo on rikki. Jos sen vaihdat niin takaluukun verhoilut pitää purkaa.

Re: Takaluukun lisäjarruvalo ei toimi

Posted: 2.2.2014 11:50
by ibel
Onko Häklillä räjäytyskuvaa tai ohjetta, mistä kohti se ylempi osa verhoilusta on kiinni?? En uskaltanu lähtee repimää sitä sokkona.

Re: Takaluukun lisäjarruvalo ei toimi

Posted: 2.2.2014 17:46
by Pasi Häkli
Ei oo räjäytyskuvaa. se yläosan verhous on kiinni metalliklipsuilla, olisko niitä ollut kaks klipsua per reuna ja kaks ylhäällä. En muista ulkoa. Nii ja tais siellä päädyissä olla yhet ruuvit mitkä paljastuu kun irrottaa ensin sen varsinaisen luukun verhouksen.

Re: Takaluukun lisäjarruvalo ei toimi

Posted: 2.2.2014 17:57
by ibel
Yhet ruuvit pitää ala- ja yläosan toisissaa kiinni, ei ollu ylemmässä enää ruuveja. Ilmeisesti ne on siel luukun yläosassa ne klipsut jossain kohtaa kun sain ne pystyosat raolleen.