Page 1 of 1

Passatin uuden antennivahvistimen ongelma

Posted: 20.8.2014 15:33
by petaso
Vaihdoin uuden antennivahvistimen, eli sen jalan ja asensin paikoilleen kun kanavat eivät kuuluneet juuri ollenkaan. Törmäsin nyt jälkeenpäin sellaiseen erikoisuuteen että tässä Kuopion Puijonlaaksossa (keskustan tuntumassa) kun antennivahvistimen virransyöttö johto on paikoillaan radion ko. nastassa (olikohan nasta 15), vahvistin vahvistaa kaikki häiriöt ja ääni on yhtä sekameteliä. Kun vahvistin ei saa virtaa, löytyy joka kanava ja ajaessakaan ei kanavat katoa. Sitten kun ajoin täältä Puijonsarven nenneen (Puijon niemen pohjoisin osa, Puijo hieman katveena ylen kanaville) sammui kuuluvuus monelta kanavalta. Nyt tässä vaiheessa kun vahvistimeen kytkee virran, alkaa kaikki kanavat kuulua häiriöttä, mutta kun palaan lähtöpisteeseen, palaa ongelma mikä oli alussa.

Johtuuko tämä nyt soittimesta, JVC KD-G401, että se ei vaan osaa vastaanottaa signaalia vai voiko olla se virransyöttö palikka rikki mankan takaa kun vahvistin oli käytännössä sisältä palanut. Ihmetyttää vain kun sen virransyöttö johdon katkaisu vaikuttaa hyvin paljon äänenlaatuun. Vai laitanko virransyötölle katkaisijan ja vaihdan sitä asentoa aina kun kuuluvuus heikkenee :devil

Re: Passatin uuden antennivahvistimen ongelma

Posted: 21.8.2014 12:29
by muppis
Otatko virransyötön soittimesta tulevasta 12V liittimestä? Käsittääkseni se on tarkoitettu lähinnä vahvistimien herätteeksi ja ei juuri taida kestää kuormaa, mitä antennivahvistimesta väkisinkin tulee. Tosin en tiedä kuinka paljon vahvistimet tekee kuormaa siihen syöttöön. Itsellä on vahvistimen virransyöttö suoraan samasta piuhasta kuin soittimelle tuleva 12V.

Ja kuin ironisesti, niin itsellä on kanssa JVC, tosin KD-G721 sarjaa, ja tekee tuota samaa... En vain ole jaksanut ruveta leikkimään tuon antennivahvarin kanssa.

Re: Passatin uuden antennivahvistimen ongelma

Posted: 21.8.2014 12:38
by petaso
Tänään kävin hakemassa sitten lyhemmän piiskan alkuperäisen tilalle ja kuvatut häiriöt katosivat kerrasta. Ihmeellistä...

Olen pohtinut tässä että ovatko JVC:t herkempiä ylimääräisille särinöille kun monella oli vastaavaa ongelmaa esim skodassa.

Kokeilin virransyöttöä sekä virtalukolta että soittimen antennisyötöstä, ohjekirjassa oli vaan merkintä että antenni moottori. Samapa tuo.