Page 1 of 1
Kalkattaa kylmänä
Posted: 7.10.2014 10:39
by PasuunaVariant
Elikkäs vm 2000 pasuuna 85kw dieselillä (AJM/ATJ ?) ja automaatilla pitää kylmänä melkoisen kovaa kalkatusta, tyhjäkäynnillä pahimmillaan, kierroksia kun antaa niin vaimenee. Ääni on kuin metallinen pamaus per moottorin pyörähdys. Ja moottorin oltua käynnissä 3-4 minuuttia on kalkatus tiessään. Mittarissa on vähän päälle 400tkm. Mitään ei ulkoisesti näy, kaikki nesteet ok. Kaksoismassavauhtipyörä tuli ensimmäisenä mieleen mutta eihän se menisi hiljaiseksi koneen lämmettyä ? Myöskin jos vaihteen laittaa "R" -asentoon, kalkatus loppuu. Ja noin viikkoa ennen oireilua on auto käyty 5000rpm x6 huudatuksessa (katsastuksen savutustesti) ... Aika kuutamolla olen vianhaussa, kokemuksia ?
Re: Kalkattaa kylmänä
Posted: 8.10.2014 0:27
by Mehtäkonekuski
Kaksoismassavauhtipyörä. Mulla oli itellä jo sen verran pahasti mennyt se että kolisi huolimatta oliko kone lämpönen tai ei.
Jos epäilet niin viet korjaamolle ja näytät. Ja kun olet huudattanu monta kertaa noi isoille kierroksille niin epäilemättä kasoismassa ei asiasta tykkää.
Harmittaa kun en itse ottanut videoo autoni äänestä ollenkaan, ääni oli oikeasti todella hirveä kolina.
Re: Kalkattaa kylmänä
Posted: 8.10.2014 3:19
by PasuunaVariant
Jos se vauhtipyörä on entinen niin miten se voi koneen lämmettyä hiljentyä täysin ?
Tällainen ollut siis jo satoja kilometrejä.
Re: Kalkattaa kylmänä
Posted: 8.10.2014 10:54
by enochian
En nyt ole kyseisen auton tekniikkaan millään tapaa perehtynyt, mutta ei kai tuossa mitään kaksoismassavauhtipyörää edes ole jos se kerran on automaattilaatikolla?
Re: Kalkattaa kylmänä
Posted: 8.10.2014 12:28
by Pia
Samanlai sielä on kaksoismassavauhtis ja kytkinlevy/levyt.
Re: Kalkattaa kylmänä
Posted: 8.10.2014 12:45
by Tero Paalanen
^Ei ole.
Sekoitat nyt dsg:n ja oikean automaattilaatikon keskenään.
Kuuluuko kalkatus myös laatikon ollessa d-asennolla, vai pelkästään p-, tai n-asennossa?
Re: Kalkattaa kylmänä
Posted: 8.10.2014 14:06
by PasuunaVariant
Kuuluu myös D:llä. Vaimenee jonkinverran mutta vain R:llä katoaa tyystin.
Re: Kalkattaa kylmänä
Posted: 11.10.2014 17:40
by PasuunaVariant
Jaa ei ole vauhtipyörää ? Kuvassa automaattiaski ZF 5HP19 ja .... vauhtipyörä ?
Ja juurikin tuolta se kalkatus tulee ... Ainaskin 1 pultinreikä näyttäis olevan pulttia vailla ...
Re: Kalkattaa kylmänä
Posted: 11.10.2014 19:11
by Sami Jalonen
Tottakai siel on vauhtipyörä. Pia tossa mainitti _kaksoismassavauhtipyörän_ mitä siellä ei ole.
Re: Kalkattaa kylmänä
Posted: 12.10.2014 8:39
by PasuunaVariant
No miksi se sitten kalkattaa jos se on kiinteä pyörä ?
Re: Kalkattaa kylmänä
Posted: 12.10.2014 15:39
by Mehtäkonekuski
Jokin osa väljä ja pääsee hakkaamaan johonkin?