Page 1 of 1

Autolainagallup

Posted: 15.2.2007 23:24
by AjH
Onko auto oma vai rahoitusyhtiön, tai ehkä isi-leasing rulettaa toistaiseksi.

Eli tähän saa jos uskaltaa tai haluaa tai jopa kehtaa niin kertoa oman autonsa (autojensa) omistusmuodon ja rahoituksen määrän (alussa/jäljellä)

Meidän taloudessa:

Passat oma, hiukan ennakkoperintöä sain vanhemmilta hankinnan tueksi, sekä vanha auto tietysti vaihdossa.

Fiat Bravo HGT oma, puoliksi vaimon kanssa.

Talvi-Camry oma, eihän se mitään edes maksanut.

Toistaiseksi en ole koskaan autolainaa vielä ottanut, ja yritän jäädä ottamatta. Tarkoittaa tietysti että käytetyt tulevat olemaan suosiossa myös.

Idea poimittu Kalelta tuolta "Sana vapaa"-osiosta.

Posted: 15.2.2007 23:33
by - Mikko -
Kerrotaan nyt omankin kulkineen taustat:

Auto sinänsä omissa nimissä täysin, rahoitus haettu suoraan kulutusluottona pankista. Vanha auto meni liikkeeseen vaihdossa.
Mitä vähemmän pystyy lainaa käyttämään varsinkin niinkin turhan sijoituksen, kuin auton hankintaan, sitä parempi. Itse jouduin vain turvautumaan suhteellisen suureen lainasummaan opiskelujen päätyttyä auton vaihdon tultua välttämättömäksi.

Posted: 15.2.2007 23:38
by Musti
Oma on ja lainaa ei oo viel tarvinnu hakea mihinkään... Seuraavaan kyllä pitää varmaan ottaa vähän lainaa, ku oon tälläinen persaukinen paperimies :lol:

Posted: 16.2.2007 7:32
by Kale
Nykyiseen joutui ottamaan lainaa 4500€ kun ei pitänyt näin kallista autoa ostaa. Lainaa ei olisi tarvinut ottaa ollenkaan jos asuntolainaa olisi ottanut enemmän eikä tuhlannut omia säästöjä asuntoon. Jälkeenpäin harmitti pirusti, että joutui ottamaan lainaa autoon koska tavoite on ettei autoa osteta velaksi. Autolaina maksettu jo aikoja sitten.

Keväällä/kesällä olisi taas tarkoitus vaihtaa autoa isompaan mutta ei taida välttyä velanotolta millään. Jälkikasvua puskee ja säästöt hupenee. Pitäis vaan kaivaa lainarahat jostain muualta kuin pankista koska noissa pienissäkin lainoissa korko on järjettömän suuri.

Posted: 16.2.2007 8:05
by jmr
Lainaa (autorahoitus) otin, mutta maksoin nopeasti pois. Autosta tulikin vähän hinnakkaampi kuin odotin ja pelkällä käsirahalla olisi saanut edullisen kolmosen suomesta. Tässä on jo pitkään ajeltu omalla.

Posted: 16.2.2007 9:45
by - Mikko -
[OT]
Musti wrote:persaukinen paperimies :lol:
Flutingilla? Tullut siellä pyörittyä viimeaikoina konsulttihommissa.[/OT]

Posted: 16.2.2007 16:23
by golf-variant
:P OMahan tuo kosla jo on mut oli pankinkautta laina ja vähän korkee kurko..
Entinen auto oli GE rahoituiksen kautta oli konkurssi ovella niitten korkojen takia..

Posted: 16.2.2007 16:58
by JukkaA
Itse ostin auton ollessa työttömänä. Auto piti saada heti samalla viikolla kun kuulin saavani työpaikan. Laina on pankista ja summa oli vähän isompi mitä auton hinta. Makselen lainaa aika hitaasti pois...

Lainaa jäljellä 7 039,85 EUR, korko 5,050 %. Viimeinen maksupäivä 10.5.2010 :?

Posted: 16.2.2007 19:20
by Ilu
Osamaksulla ja viel ois noin 14000 e maksamatta :(

Posted: 16.2.2007 19:27
by JKaunisto
Järjestyksessä vanhimmasta uusimpaan:

1. BMW 318 -83, oma, hinta ei päätä huimannut

2. Mazda 323 1,6 16v -90, oma myös, hinta ei paljoo yli tonnii menny

3. Vw Golf mk3 1,8 CL -97, oma myös täysin, isältä piti ottaa lainaa 7000€, ja tähän mennessä oon melkeen puolet maksanu takasin.

Posted: 16.2.2007 19:40
by samies
No johan nyt ollaan tenkaa kun kahteen eri keskusteluun pitää rahoillaan/velattomuudellaan pullistella!! :shock:
Ettei vaan kirjoitukset olis irronnu muutaman ruskean pullon jälkeen...

Posted: 16.2.2007 19:42
by Pasi Häkli
Honda Civic 1.3 16v HB -89 Oma ilman lainaa
Honda Civic 1.6 16v Dohc -89 Oma ilman lainaa.
Mercedes Benz 230 C124 CE -89 Pitihän siihenkin ottaa lainaa, meni kätevästi samaan asuntolainan kanssa.
Nykyiseen oli pakko ottaa autolainaa. Ei oikeen "takataskusta" löydy niin paljoo rahaa, että tommosen sais ostettua.
Ei näillä palkoilla :lol: *Kuvitelkaa tähän se hymiö, mikä hakkaa käsiä lattiaan ja nauraa räkättää*

Posted: 16.2.2007 22:54
by Outi
Auto on oma, mutta pankille olen velkaa :wink:

Posted: 16.2.2007 22:57
by Musti
- Mikko - En oo flutingilla, vaan tommolassa Stora Enso Packagingilla...

Posted: 17.2.2007 13:58
by piritek
Oma auto, eikä autolainaa, mutta eipä tuo auto kovin kallis ole. Itsellä jotenkin "periaatteena", että autoa varten en lainaa ota.

Posted: 17.2.2007 23:41
by karlssonmika
omahan toi munkin jo on,toki pankin kautta jouduin sen ensin ostamaan kun ei just sillon sattunu olemaan ylimääräistä.

Posted: 18.2.2007 17:33
by mane
Auto oma, pankille velkaa n.9000e...

Posted: 18.2.2007 19:12
by MaHu
Oma auto ilman lainaa :D

Posted: 18.2.2007 22:07
by ahto
imo aika turha koko gallup..... itteeni ei ainakaan kiinnosta että kenellä on velkaa ja mitenkä paljon.
Toisaalta jos sillä haluaa "ylpeillä" niin have fun.

Winners never whine, whiners never win eli kai olen se häviäjä, mutta pääsinpä pätemään.