T5 1.9TD rykii seisonnan jälkeen
T5 1.9TD rykii seisonnan jälkeen
Hei ! Osaisikohan kukaan asiantuntevampi antaa osviittaa mikä on vikana kun kohta vuoden seisonnan perästä paku ei kiihdytä kunnolla vaan ajossa katkaisee kierrokset siinä reilu 2500 r/min ja sitten sammuttaa moottorin. Olen n 3kk välein käyttänyt moottoria jotta öljyt sun muut ei jämähtäisi ja viimeksi leimalla marraskuussa oli vähäsen samanlaista oiretta ja katkaisi kiihdytyksen siinä 4000 r/min mutta ei sammuttanut moottoria joten sillä sentään pystyi ajamaan. Nyt tuolla ei enää pysty ajamaan kun katkaisee niin nopeasti ja tosiaan sammuttaa koko moottorin. Jotenkin tuo täytyy tuohon seisontaa liittyä kun ei ennen ole mitään oireita ollut kun paku oli koko ajan käytössä. Olen seisonnan ajaksi ottanut akun kengät irti ja tankki on täynnä talvilaatua. Saahan tuosta ottaa akun irti pitemmäksikin aikaa ettei vaan moottorin ohjauselektroniikka siitä kärsi? Katsastusinsinööri epäili vähäsen josko suuttimet menneet tukkeeseen.
Re: T5 1.9TD rykii seisonnan jälkeen
"Katsastusinsinööri epäili vähäsen josko suuttimet menneet tukkeeseen."
Tuo ei ole uskottava selitys, tukossa jotain muuta pitää olla, saako tai antaako ecu jotain vikatietoa niin sen jälkeen helpompi arvailla lisää ? Paljon ajettu ja miten huoltoja tehty ?
Tuo ei ole uskottava selitys, tukossa jotain muuta pitää olla, saako tai antaako ecu jotain vikatietoa niin sen jälkeen helpompi arvailla lisää ? Paljon ajettu ja miten huoltoja tehty ?
Re: T5 1.9TD rykii seisonnan jälkeen
Ei ainakaan katsastuskonttorilla marraskuussa ECU antanut mitään vikailmoituksia vaikka jo sitä ennen oireili. Ihmettelin itskin etteikö mitään vikakoodeja tuosta tule. Huollossa en ole vielä käynyt sen kanssa vikakoodeja luetuttamassa. Auto on vuosimallia -04 ja 200 000 km ajettu. Huollot on kaikki tehty vw merkkiliikkeessä. Auto tuotu Suomeen 2010 Hollannista mutta sielläkin dokumenttien mukaan merkkihuollettu.