-00 passat virtalukko ongelma??

Kaikki tekniikkaan liittyvä
Post Reply
maximus
Posts: 5
Joined: 31.8.2013 22:20

-00 passat virtalukko ongelma??

Post by maximus »

Eli avain menee sisään ja auto lähtee käyntiin ja toimii ihan moitteettomasti, sitten kun sen sammuttaa niin avain ei meinaa lähteä irti? Pienellä hinkkauksella sain sen irti, mutta autoon jäi virta päälle, siis ikkunat aukes ja radio oli päällä vaikka avain oli kädessä, kauko-ohjattava keskuslukituskaan ei toiminut enää? Mulla on 2000v 2,5 TDI V6 Passat? OSAAKOHAN KETÄÄN KERTOO MIKÄ VIALLA?

PÄIVITYS: kyllä kaikki muut sammuu mut mankka ei ja kaukolukitus pimeni ja mitään ilmotuksia ei mittaristossa pala... pitääköhän vaihtaa koko virtalukko vai pelkkä pohja? ton mankan nyt voi sammuttaa aina käsin, mutta saakohan lukituksen pelaamaan?
User avatar
muppis
Posts: 959
Joined: 13.8.2010 13:44
Location: Huittinen - Akaa - Tampere
Contact:

Re: -00 passat virtalukko ongelma??

Post by muppis »

Kun otat sen avaimen pois, niin kuuluuko siitä lukosta sellainen napsahdus aivan kuin siellä menisi luukku kiinni? Pystyt vetään sen avaimen melkein kokonaan ulos ja se napsahdus pitäisi kuuluu vasta sitten, kun se avain oikeasti irtoaa sieltä lukosta. Siinä mekanismissa on se kytkin, joka katkaisee virran mankalta ja ikkunoilta, eli avain ei ole siinä kohtaa enää lähelläkään pohjaa.
VCDS, OBD 11
ID.4 150 kW EBJC Pro 1st MAX -21
T5 GP Caravelle 2.0 TDI Bluemotion 103 kW CCHA Comfortline -14
Gofl Plus 1.6 84 kW BLF -05
Ex:
B8/3G5 GTE 1.4 TSI 115 kW CUKC -18
B6/3C5 2.0 TDI 103 kW CBAB Comfortline -10
B5.5/3BG 1.9 TDI 74 kW AVB -01
maximus
Posts: 5
Joined: 31.8.2013 22:20

Re: -00 passat virtalukko ongelma??

Post by maximus »

ei siitä kuulunu mitään ääntä, mutta ku räpläsin vaihdekepistä parkkia, niin sain avaimen pohjaan ja virrat pois, lukituskin pelaa. eli parkki ei mee kunnolla päälle! :) ihan samanlailla oon joka kerta sen laittanu. nyt siihen asennetaan vetokoukku ja samalla pyysin että vaihtaa laatikosta öljyt. mitäköhän muuta kannattais kattoa ton parkin suhteen?
Post Reply