Passat Variant 1.8T -01 Hifiä ja muuta pientä

Esittele kärrysi tai kerro projekteista täällä
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Passat Variant 1.8T -01 Hifiä ja muuta pientä

Post by AjH »

Pannaanpa heti auto tänne projekti puolelle vaikka mitään suurta mullistusta ei ole tulossa. Eli tuommoinen tuli hankittua taloon perheen liikutteluvälineeksi.
Tuuninkia sinänsä ei ole suunnitteilla ja olen itseäni vannottanut että mitään ei tule tehtyä :) Joku saattaa nickistä tunnistaa ja yhdistää muille merkkifoorumeille.

Varusteluna on Trendline, manuaali ilmastointi ja muut vakiohilut. Ei mitään ekstraa. Trendlineen ilmeisesti sisältyy matalampi alusta kuin vakio?

Tarkoituksena siis nyt ensi alkuun heivata mukana tullut Blaukkari ja laittaa sisään Sony MD, Audison, Impactin 6,5" erkkasarja ja Hertz ES300. Vahvari ja subi varapyörä kuoppaan ja impactin sarja etuoviin vakiopaikoille, eli perussetti. Lasikuitujutut ovat jo hankittuna kunhan kerkiäsi aloittamaan sen urakan.

Hifiaiheesta muutama kysymys on jos joku osaa vastata:

1. onko etuoviin menevissä haitarikumeissa liittimiä vai saako sinne uudet kajaripiuhat helposti? Kaksi paria pitäisi viedä aktiivikäyttöä varten.
2. Ovipahvit ilmeisesti lähtevät kun ruuvit irrottaa ja nyppäsee. Ovatko klipsit hajoavaa mallia vai kestävät varovaisen irroittamisen?
3. Kaapelit on varmaan helpoin viedä kynnyskoteloiden pielessä, siellä lienee tilaa RCAlle, virtapötkölle (16 neliöö) ja parille kajaripiuhaparille (1,5 neliöö) per puoli.

Mitä muuta olisi tarkoitus autolle tehdä niin:
- Alustasarja tulee vaihtoon, 5 vuotta ja 66tkm ovat tehneet tehtävänsä.
- Mukaan saadut peltivanteet päässevät ensi keväänä vaihtoon ja tilalle 17".
- Peilit tekisi mieli vaihtaa näihin -04 mallisiin, lähinnä tuon töpön hanttarin peilin takia. Mitenkäs nuo sivuvilkut, saako ne kahdentaa eli kylkivilkut ja peilivilkut vai pitääkö toiset poistaa käytöstä?
- Lasien tummennus lähinnä mukavuutta ajatellen ja mahdollisesti joku merkitön maski tms muuta hyvin pientä.
- Putkisto on varsin ruosteesta DPstä lähtien niin sekin jossain vaiheessa joutuu vaihtoon. Onko ehdotuksia hiljaiseksi korvausputkeksi? Pieni virtaavuuslisä toki ei haittaa mutta melua ei saisi tulla juurikaan. Simonsin valmiista satsista on äänien osalta positiivisia kuulumisia ja se olisi myös 2,5" matskua.

Johan tuota tuossa, kuvia alkaa tippumaan kun parin viikon päästä kaverin kanssa otetaan paikat auki ja aletaan johtoja laittamaan.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Tervetuloa foorumille :)

Trendline -malliin ei sisälly minkäänlaista sporttialustaa, eli vakiokorkuinen on. Omakin passat on Trendline, ja korkea se toistaiseksi on :D KW Variante 1 tulee alle, odottelee työpaikalla että auto tulee maalarilta.

Kysymyksiisi:

1. Muistaakseni etuovissa ei ole liittimiä haitarikumin sisällä, takaovissa on.

2. Ovipahvit lähtee melko helposti, oven alareunassa kolme torxiruuvia, ja siittä mistä vedät oven kiinni, niin se päälimuovi täytyy irrottaa. On melko piukassa. Sen alta löytyy pari ristipääruuvia. Yksi pieni ristipääruuvi on ovipahdin etureunassa yläkulmassa. Tämän jälkeen vaikka muovikiilalla aloitat ovipahvin alapäästä kampeamisen, niitä muovikiinnikkeitä saattaa hajota vaikka kuinka varovaisesti yrittää avata. Ovat kyllä yleisesti ottaen kulutustavaraa jos joudutaan ovipahvia aukomaan. Joskus saattaa ehjänäkin lähteä. Sen jälkeen onkin enää sisäovenkahvan vaijeri sekä sähköliittimiä kiinni.

3.Kyllä ne sinne kynnyskoteloon kaiketi mahtuu, vedä vaan virta ja rca eri puolilta, tulee vähempi häiriötä ääneen.

Vilkkuja ei saa olla liikaa, eli lokasuojavilkut on hävitettävä jos peilivilkut laitat.. Mun mielestä passattiinkin saa normaalikokoista hanttarin peiliä, taitaa olla vaan joku muun maan peili. Harvemmin noita passatin putkistoja on ruosteen takia uusittu, kuulostaa aika harvinaiselta? Pintaruostettahan niissä voi olla.

Muuten sulla on pitkälti samanlaisia suunnitelmia auton suhteen kuin mullakin :) Lueskele lisää tosta Passat 3BG Variant kolariprojekti -topicista jos kiinnostaa. Mutta pistäppä omasta kaarasta kuvia muiden pällisteltäväksi :)
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Lueskelin jo näitä ketjuja aika paljon läpi josko tietoa löytyisi ja tietysti ihan mielenkiinnosta että mitä muut täällä rakentelevat.

Alustaa ihmettelin kun vaikuttaa aika matalalta, korkeutta keskeltä kaareen on 360mm edessä ja takana. Samassa pihapiirissä on 3BG nelikko TDI jossa on kyllä silminnähden enemmän matkaa kaareen. Varmaan tuo nelivetoisuus vaikuttaa osaltaan? En tosin vielä ehtinyt mitan kanssa katsomaan. Mihinkä hintaan tuota KW V1 sarjaa saa, korkeussäätö kiinnostaisi ihan periaatteesta. Lowtecin sarjaa korkeussäädöllä jo tuossa katselin että 490 euroa olisi Saksan listalla, eli Suomessa varmaan 6-700 euroa.

Mistähän tuota isoa repsikan peiliä voisi lähteä katsomaan, mieluusti kotimaasta jos löytyisi myyjä. Tai olisiko joku muu konsernin malli jossa olisi täyskokoinen ja yhteensopiva malli. Ei noille vilkullisille muuten mitään tarvetta ole varsinkin jos sitten pitää niiden kylkivilkkujen kanssa alkaa operoida.

Autoon tuli juuri tunti takaperin tummat lasit, eli vaihe yksi valmiina. Ja voisi ottaa vaikka jonkun kuvankin, tosin mitään muuta vakiosta poikkeavaa ei sitten olekkaan :roll:
Tummentaja sanoi että kun Laakkosella noita on Passateihin tehnyt niin takaovista monesti ottavat pahvit pois työn helpottamiseksi ja näissä 3B ja BG malleissa on nastat kestävämpiä, uudessa 3C mallissa nastat menevät järjestään uusiksi. Kehitys kehittyy sano. :)

Toki virta tulee omalta ja RCAt toiselta puolelta. Kajaripiuhaa tulee kaksi paria tuonne molempiin reunoihin mutta sehän ei häiriöitä juuri kerää.

Kyllä siellä ruostetta on todella paljon, DP-loppuputken liitosmuhvi on jo reilusti hilseillyt ja kaikki pönttöjen putkiliitokset (hitsisaumaa) samoin. Voisihan tuon tietysti itsekkin tehdä mutta kun se äänimaailma on sitten täysi arvoitus eikä hinnassakaan kauheasti säästä lopulta.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Joo nelivetoinen on alustaltaan korkeampi kuin "vajaavetoinen". Sama pätee mm nelosgolffiin.

Tuo KW V1 maksoi 1050€. On kyllä hintansa väärti, parempaa saa hakea. En siis ole tuota omaa V1 vielä ajanut, mutta velipojan Bora Variantissa on KW V2, älyttömän hyvä ajaa, 18" pyörät myös siinä..

Se ikävä kyllä pitää paikkansa alustan suhteen, että hyvä ja halpa ei kulje samassa paketissa. On se korkeussäädettävä alusta kyllä ihan omiansa, saa auton JUST sille korkeudelle kuin itse haluaa. Tosta KW V1 -ohjeista katoin, että säätövaraa on 50mm - 90mm, eli riittää.

Sitä isoa repsikan peiliä voit kysyä vaikka merkkiliikkeestä. Voi olla, että ne saa sieltä tilattua, kannattaa toki kysyä.
Olen kyllä tosta uudesta 3C -mallista ovipahvit saanut useita kertoja ehjillä kiinnikkeillä irti, tiedä häntä onko sitten ollut tuuria :lol:
En sitten tiedä, että kannattaako sille pakoputkelle mitään tehdä, niin kauan kuin se vaan pitää. Paitsi tietysti jos itse haluaa vähän enempi ääntä koneesta. Mutta ota kuvaa vaan kansan katteltavaksi :)
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Ok, no ei se sitten kai kovin matalalla kulje. Tulee vaan suorastaan merisairaaksi ajellessa. Tuon nelikon alusta on huomattavasti tiukempi.

Itsellä on tuosta Lowtecin 3.4 alustasarjasta hyviä kokemuksia sigussa mainitun Rellun alla. Varsin mukava ja jämäkkä. Ja kestänyt mainiosti ympärivuotista käyttöä jo 60tkm.
Eihän coilover vaikuta sinällään periaatteessa mitään sarjan hintaan verrattuna tavalliset alustasarjat. Iskarin pinnassa kierteet ja Passatin tapauksessa takana edes sitä vaan pelkkä kierremotti korkeussäätöä varten. Toki Lowtecin CO satsi ei ole rosteria kuten KW on nykyään niin säädöt luultavasti jumahtavat suht pian. Mutta toisaalta kun madallustakaan ei tarviisi olla kuin se 3-40mm ja jämäkkyyttä lisää. Säätö lähinnä siksi että saa hakea sopivan korkeuden ja saa auton oikealla tavalla suoraan ja se olisi ajoa vaille siinä.

Olisihan noita sitten KWn lisäksi Weitec, Eibach, H&R, FK ja varmaan muitakin mistä säädettävän saisi, kun sijoittaa sen 1000+ euroa. Mutta sitten tulee jo valinnan vaikeus. Ei koskaan halua mennä sitä testattua tietä vaikka se olisi viisasta ja helpointa. :?

Täytyypä käydä Laakkosella ihmettelemässä että mitä varaosatiskillä ovat mieltä peilistä.

Tummennus sopii kyllä aika kivasti hopeaan väriin mitä tänä aamuna töihin lähtiessä ihailin, kuvia täytyy yrittää jokunen ottaa ensitilassa mutta en kännykuviin alennu. :)
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Harri
Posts: 190
Joined: 25.1.2006 18:24
Location: Helsinki
Contact:

Post by Harri »

Kappas, ajattelinkin nimimerkin olevan patonkimaailmasta tutun ja nyt vasta erehdyin lukemaan koko topicin. :)

Tässä ohjeet tuon suuremman oikean peilin päivitykseen:

http://www.passatplus.de/umbauten/ausse ... piegel.htm

Uudemman 3BG:n vilkkupeilitkään eivät ole pöhkömmät:

http://www.passatplus.de/umbauteile/aus ... piegel.htm
S3SP Oettinger, 500 Abarth Novitec- http://www.slamit.net
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Harri wrote:Kappas, ajattelinkin nimimerkin olevan patonkimaailmasta tutun ja nyt vasta erehdyin lukemaan koko topicin. :)

Tässä ohjeet tuon suuremman oikean peilin päivitykseen:

http://www.passatplus.de/umbauten/ausse ... piegel.htm

Uudemman 3BG:n vilkkupeilitkään eivät ole pöhkömmät:

http://www.passatplus.de/umbauteile/aus ... piegel.htm
Njooh, enpä viitti huudella sen kummemmin että missä oon jo ollu mutta jokku tuntee ja toiset ei, ainakaan vielä.

Eli kun tuosta ylemmästä linkistä lukee huonolla Saksalla niin ensimmäisen 3B Passatin peili olisi bolt-ot pienellä johto-liitin urakalla. Hinnat tossa varmasti on Saksan varaosahinnat, eli Suomessa 100+ euroa. Mutta jos ei sentään kirota ennen kuin ehtii kysymään niin täytyy käydä varaosanumeroiden kanssa Laakkosella ihmettelemässä.

On muuten harvinaisen esimerkillisiä ohjeita noiden linkkien takana. Kuvat, osanumerot jne...

Image
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Harri
Posts: 190
Joined: 25.1.2006 18:24
Location: Helsinki
Contact:

Post by Harri »

Noita orginaaliosia saamme tarvittaessa kilpailukykyiseen hintaan, noin 3 välein teen aina tilausta VW-alkuperäisosista Saksaan...
S3SP Oettinger, 500 Abarth Novitec- http://www.slamit.net
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Tänään saatiin sitten edistystä hifipuolella, toisinsanoen RCA, Sony-bus, kajarikaapelit, virtapiuha vedetty. Kajarikaapelit siis kontista oviin sisään. Olihan noissa ovissa ja kynnyslistoissa vähän pähkäilemistä että ne irtosi mutta ehjänä ainakin vielä.
Ehkä hienointa mitä orkkisosissa voi olla olemassa edes oli noi vakio midit, poppareilla kiinni :D Mutta onpahan valmiit reiät vetää kunnolla kiinni uudet korotusrinkulat.
Kuvia tuli muutamat ja täytyy ovista vielä ottaa kuvat mihin voi sitten noi irrotusneuvot laittaa.
Ensi jaksossa sitten etukajarien vaihto, mankan vaihto (antenniadapteri puuttui) ja mahdollisesti alkaa konttikolon kuidutus.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Noniin, elikkäs tässä kuvat mistä kohtia löytyy noita kiinnikkeitä.

- ikkunalasit alas
- Ovien alareunassa on kaksi Torx-kantaista ruuvia esillä, ei ongelmaa niissä.
- Kahvojen alta löytyy kuskin puolella kolme ja repsikan ovesta kaksi ristipäistä ruuvia. Kuski kahva aukeni kohtuu voimalla (irroita kumiosa ensin!), repsikan kahvan lista oli todella tiukassa (puuttuu kuvassa kun projekti jatkuu niin tarvitse repiä uusiksi)
- Klipsejä on kolme per pystyreuna, näistä kaksi alimmaista tarvitsee repiä irti. Tasainen veto sivusta ja alhaalta tehosi hyvin ja irtosivat ehjänä
- ylimmät klipsit ja ikkunareuna nousevat ylöspäin irti, tässä kohtaa auttaa kun lasi on alhaalla niin pääsee listaa painamaan hiukan sisään samalla kun nostaa
- sähköliittimiä on kuskin ovessa monta: lasit, tankki, kontti, hälyLED, peilien ohjaus, alareunan valo jonka voi ottaa pois ja liittimen irti alakautta ennen pahvin irroitusta, helpottaa hiukan
- repsikan ovessa on lasin ohjaus ja alareunan valo, tämänkin voi poistaa heti alkuun
- avausvaijeri on koukulla kiinni kahvassa

Image
Image

Siinäpä se sitten, kiinnitys käänteisesti. Ylimmät oviklipsit voi irroittaa ovesta ja painaa pahvin mukana takaisin, helpottaa ehkä hiukan asennusta.
Johtojen vienti on näperrystä, eli kickpaneelista muovi pois, tulpan takaa pääsee haitarikumin sisään ja oveen. Ovessa midin piuha kannattaa ottaa tunnelista ulos ja dissen piuhalle oma reikä johtojen läpivientikumiin.

Helppoa ja hauskaa tähän kaikkeen meni aikaa n 2 tuntia kun etsittiin ja kokeiltiin että miten mikin osa irtoaa ehjänä.
Last edited by AjH on 8.11.2006 10:58, edited 1 time in total.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Kynnyslistat nousevat edestä alkaen helposti, kickpaneelimuovit irti ja sitten varoivaisesti mutta päättäväisesti nostaa muovia suoraan ylöspäin. Klipsejä on kolme per oviaukko ja ovat tiukkoja.
Kickpaneelin muovi on yhdellä ruuvilla (suojatulpan alla) kiinni ja takana kynnyslista yhdellä ruuvilla kiinni penkin alta. Tilaa johtonipulle on suht mukavasti, ainakin 1 pari RCAta, 2* 2*1,5 neliöinen kaiutinpiuha ja 16 neliöinen virtapiuha.

Tässä vielä kuva konehuoneen asennuksesta.

Image

Sulakerasia tuli parilla nipulla kiinni ilmastoinnin putkeen ettei heilu ja johto meni oikein helposti läpi ilmastoinninputkien alta. Hiukan pitkähkö matka sulakkeelle mutta toisaalta virtapiuha on suojaputkessa ja auton omassa johdossa kiinni joka meni jonnekkin, ilman sulaketta :)
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Sami Mäkinen
VCF Member
Posts: 3367
Joined: 5.6.2006 22:46
Location: Ulvila-City

Post by Sami Mäkinen »

minkäs kokoista akkua oot tuonne aatellu vai tuleeko optima geeliakku :D
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Tulee (tai siis tuli jo) ihan perus Exide Excell (55Ah muistaakseni). Olisihan tuossa Maxxima DC ollut laittaa mutta ajattelin että senverran kevyttä hifilaitetta tulee, eikä varmaankaan juurikaan paikallaan popiteltua kuitenkaan niin ajaa asiansa tollanenkin. Ja jos toi kolmas auto tosta menee kaupan niin sit siirtyy kyllä Maxxima Passattiin.
Optimaakin olisi voinut harkita kun Valkeakoskelta saisin Maxximan hinnalla, mutta matkakulut tulisi päälle. Ja sama akkuhan se periaatteessa on.
Olisihan akkupohjassa ollut vielä tilaa 5cm pitemmällekkin akulle, olisi jonkun 10-20Ah saanut lisää kapasiteettia jos olisi jaksanut semmoisen ostaa.

Edit: muotoilua..
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Tänään vihdoin kävin Laakkosella näyttämässä tota ohjauspuolta ja uusiksi menee hammastanko+ohjausvaihde paketti, ilmeisesti. 690 euroa osalle hintaa 4,5h ohjetyöaika.
Toivottavasti tulee tolla kuntoon.

Muuten ei autolle olekkaan mitään taas tapahtunut. Tai no kajarisuunnitelma meni vielä uusiin puihin ja laitankin oviin Focal midit ja Seas disset kun aktiivina tulee. Voi vaikka laittaa ton Impactin sarjan myyntiin kun ei sitä mihkään koskaan taida saada laitettua.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Auto aamulla Laakkoselle, saapa nähdä nyt sitten että tuleeko se tuolla kuntoon ja hajoaako korjaamolla mitään uutta osaa :)

Eilen iltapuhteina lämmittelin Bitumimatot varapyöräkuoppaan ja sitten se olisikin lasikuituhommia ja levynpaloja vaille valmiina.
Sovittelin vähän palikoitakin sinne ja tilaa on vähintään mukavasti. Kuvia ei tullut otettua vielä mutta voihan tosta bitumivuorauksesta yhden napsaista kun ehtii.

Edit: ja tulihan se kuntoon, nyt on ohjaus timmi. Olivat sitten vaihtaneet polttimon taakse kysymättä mitään ja meinasi alkaa laskuttamaan polttimosta ja työstä. Sanoin että mitä niitä silleen vaihdellaan kysymättä niin meinasi laskuttaa enää polttimosta. Sitten katsoi lappua ja totesi että täähän menee ALDn piikkiin ja näköjään on lampunvaihtokin sieltä laskutettu :)
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Hiukan taas edennyt, mutta ei tullu kuvia otettua. Eli folioo konttiin kuidutusta odottelemaan ja sahailin muutaman levynpalankin jo valmiiksi.

Sitten ilmeni taas perinteinen, joku (toivottavasti) lämpösuoja tai vastaava on jäänyt ohjausvaihderempassa löysälle tai muuten huonosti ja alkoi sitten resonoimaan. :evil: Ei tekisi ikinä mieli viedä autoa mihinkään huoltoon kun joku paikka korjataan ja kolmessa paikkaa menee samalla reissulla huonompaan suuntaan. *kele!
Ja Laakkoselle siis käymään heti kun ehtii. Rempan jälkeen kun ei ole tullut mittariin edes 50 kilometriä niin aika varmasti on rempasta johtuva juttu.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Noniin, elikkäs tommoselta näyttää kontin pohja tällä hetkellä. Bitumia alla ja ensimmäinen foliokerros leviteltynä.

Image
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Kovasti tuntuu seisovan prokkis kun ei oikein löydy sopivaa aikaa kuidutukselle, siihen kuitenkin se 5+ tuntia pitäisi varata.
Noh on sentään toinen foliokerros jo paikallaan että aikaa vaan vaille. Tarpeetkin löytyy jo tallista, joka sekin kylmänä tilana houkuttelee koko ajan vähemmän. :?

Tämmöistä tuli kuitenkin tänään aikaiseksi. Mielikuvituksen köyhyyttä lievästi havaittavissa mutta kun se vaan sopii niin hyvin. Ritilä ei ole vielä kiinni hitsattu kun en tiedä laittaisiko paloista koloihin vai yhtenäisen verkon logon taakse. Jää vaan pieni kuoppa tuolla taakse laitolla ja tulee elementti aika liki jo. Ja on kehikossa muutenkin hitsaukset vähän vaiheessa vielä.

Image
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Hitaasti mutta varmasti homma etenee, tänään (eilen) tuli taas TIGiteltyä hiukan lisää. Eli yo kuvan subin suojaritilään tuli saumat tehtyä ja pari verkon palaakin juoteltua paikalleen.

On vaan aika hankalaa hommaa hakea asetuksia kun pitäisi ohutta ritilää juottaa kiinni 3mm vahvaan lattaan. Tahtoo toi ritilä sulaa turhan helposti alta pois :?
Mutta kyllä se siitä ja rälläkkä siivoaa muotovirheet :roll:
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Kuitua, ritilää, ja muuta pientä.

Eli toisinsanoen kuitua tuli pyöräkoteloon uitettua semmoinen 3*mattoa ja hartsia vastaavasti.
Seuraavana MDF-palasia kiinni ja taas lisää kuitua.

Ritilään on tullut neljä ritilää lisää, pari vielä ja valmis sekin. Harjoittelu on kannattanut, nyt sujuu jo ihan mukavasti ja helposti hitsailut.

Muutakin pientä budjettituningia tuli ja siitä lisää joskus kun jaksaa :)

Harri perhana kun shown nimissä pihistää osia, sais maalarille vietyä.

Sitten tuli vastaan penkin asennuksen yhteydessä että repsikanpuolen takajalkatilan lattia on ihan litimärkä, paperiin imeytin ensimmäisen desin ja sitten sisätilanlämppäri puhaltamaan lattiaa kohti. Onko jollakulla ideaa mistä vesi on tullut? Ei kengistä varmaan kun ei muualla ole vastaavaa tulvaa (eikä tolla paikalla ole istuttu, turvakaukalo nääs). Eikä mielestäni hanttarin lattia ollut kovinkaan kostea, jos ollenkaan. Vuotaako joku oven tiiviste vai mikä? :?

Ainiin Laakkosella vaihtoivat ihan ilmaiseksi oikean polttimon, pahoittelujen kera. Eikä tarvinnut kuin katsoa vierestä. Jees. En tosin huomannut sanoa siitä lämpöpellin metelöinnistä, mutta eipä se nyt kuulostanut ääntävänkään.

Kuvia hiukan myöhemmin kunhan jaksaa räpsiä.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

AjH wrote:Sitten tuli vastaan penkin asennuksen yhteydessä että repsikanpuolen takajalkatilan lattia on ihan litimärkä, paperiin imeytin ensimmäisen desin ja sitten sisätilanlämppäri puhaltamaan lattiaa kohti. Onko jollakulla ideaa mistä vesi on tullut? Ei kengistä varmaan kun ei muualla ole vastaavaa tulvaa (eikä tolla paikalla ole istuttu, turvakaukalo nääs). Eikä mielestäni hanttarin lattia ollut kovinkaan kostea, jos ollenkaan. Vuotaako joku oven tiiviste vai mikä? :?
Itse itseäni lainaten, onko kellään vastaavasta kokemusta tai ideoita. Oli taas tänään projektia jatkaessa takajalkatilassa suorastaan lammikko. :evil:
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
Kale
Posts: 969
Joined: 23.4.2004 8:11
Location: Riihimäki

Post by Kale »

http://ffp-motorsport.com/bb/viewtopic.php?t=70452

Akkukotelon vedenpoistoreiät kannattaa tsekata. Ihan yleinen ilmiö ainakin 3G-pasaatissa.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Kale wrote:http://ffp-motorsport.com/bb/viewtopic.php?t=70452

Akkukotelon vedenpoistoreiät kannattaa tsekata. Ihan yleinen ilmiö ainakin 3G-pasaatissa.
Muuten kyllä, mutta kun kyse nimenomaan ja vain takajalkatilasta. Ja auto on siis parkissa pihassa siten että keula on hiukan alamäen puolella, eli veden pitäisi hiljaksiin valua etujalkatilaankin, mutta toistaiseksi vielä aika kuivaa on siellä osastolla.

Sellainen huomio jäi vielä että kumimatto on ollut siinä paikallaan ja sen päälläkin on vettä ollut, ikäänkuin sitä olisi suorastaan roiskunut. Ikkunan aukeamista itsekseen mietin mutta kun lastenistuin ja penkin reuna ovat kuitenkin täysin kuivat myös, niin ei oikein toimiva teoria sekään. Ovien tiivisteitä vähän epäilen, mutta kovin pienestä raosta se vesi kulkee jos muka sieltä menee.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
Kale
Posts: 969
Joined: 23.4.2004 8:11
Location: Riihimäki

Post by Kale »

No ei sen auton tarvi olla kuin kerran takapää alempana niin sinne ne vedet lorisee. Ilmeisesti lorisee vauhdilla kun työkaverillakin oli vettä takamaton päällä.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Jees, täytyy kattoa kun ei se mitään kuitenkaan maksa :)
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Se vesi voi valua myös sieltä ovipellin välistä. Siis oviverhoilun kun otat irti niin siinä on se irtopelti missä on lasinnostinkoneisto kiinni. Jos sen tiiviste vuotaa niin lattialle tulee vedet.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Pasi H. wrote:Se vesi voi valua myös sieltä ovipellin välistä. Siis oviverhoilun kun otat irti niin siinä on se irtopelti missä on lasinnostinkoneisto kiinni. Jos sen tiiviste vuotaa niin lattialle tulee vedet.
Ok, täytyy katsota. Voiko noi iteksiin alkaa vuotamaan, vai täytyykö niitä ropata että tulee ongelmia?
Ei ollu akkukotelossa onnea tällä kertaa tosiaan, täysin puhtaat röörit. Ihan kuin olis joku jopa ne putsannut. Siellä konepellin saranoiden kiinnitysten luona oli kyllä semmoset mustat mullat että Pelargoniat kasvamaan vaan :evil:
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Kyllä ne alkaa ihan itsestään vuotamaan. Kummallisen olonen se tiiviste mikä siinä on ku se imee vedet itteensä :lol:
Lakunauhalla oon niitä tiivistellyt niin alkaa pysymään vesi ulkopuolella.

PS. Se vesikaukalon puhdistus kuuluu huoltoon. Ei perushuoltoon, mutta longlife -huoltoihin kyllä.
Eli jos olet merkkiliikkeessä autoasi huollattanut niin siellä se ainakin puhdistetaan.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Pasi H. wrote:Kyllä ne alkaa ihan itsestään vuotamaan. Kummallisen olonen se tiiviste mikä siinä on ku se imee vedet itteensä :lol:
Lakunauhalla oon niitä tiivistellyt niin alkaa pysymään vesi ulkopuolella.

PS. Se vesikaukalon puhdistus kuuluu huoltoon. Ei perushuoltoon, mutta longlife -huoltoihin kyllä.
Eli jos olet merkkiliikkeessä autoasi huollattanut niin siellä se ainakin puhdistetaan.
Jees, täytyypä ottaa projektiksi taas jossain kohtaa (pian).
Ei ole vielä tarvinnut huollattaa kun autoon ei juuri kilsoja ole ehtinyt kertyä. Longlife ohjelmalla näyttäisi olevan huollettu kuitenkin, eli siksi siistiä.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Jaahs, sitä täytyisi välipäivinä ottaa vähän projektia taas eteenpäin.
Muutama thyyning osan (ei kannata liikaa innostua näistä ;)) asennus ehkäpäja sitten takaovien pahvien irroitus ja vuotopaikan hakua. Ja jos sitä subikoteloa rakentelis. Onhan siinä jo kuoppa valmiina, odottaa hartsi-hiekkaa ja sitten kantta päälle. Ritilä tuli hitsailtua kasaan ja pitäisi alkaa hiomaan sekä vahvarin kololle suojaritilää rakentelemaan.
Hitaasti etenee mutta niinhän se pitikin.

Niin tosta takaovien vuotamisesta, mistäs tota lakunauhaa saisi helpoiten haettua? Onko Motonetissä vai joku muu putiikki? Sikaa ei sentään viitsisi, jos se pelti kuitenkin joskus pitää irroittaa vaikka lasin vaihdon takia.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Harri
Posts: 190
Joined: 25.1.2006 18:24
Location: Helsinki
Contact:

Post by Harri »

Pistähän siitä peilin asennuksesta tosiaan kommentteja tulemaan. ;)

(Mielellään ylistäviä, tietty :D )
S3SP Oettinger, 500 Abarth Novitec- http://www.slamit.net
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Harri wrote:Pistähän siitä peilin asennuksesta tosiaan kommentteja tulemaan. ;)

(Mielellään ylistäviä, tietty :D )
Katotaan nyt jahka ehtii ja näkee että jääkö mitään ylistämistä ;)

Nyt alkaa toi vesiongelma jo huolettaan, taas on takajalkatilan lammikko kasvanut. En sen paremmin kyllä ole ehtinyt tota miettimään ja tutkimaan mutta oven valumareiät alareunassa ainakin toimii kun jokaisessa on valumajäljet. Voihan se silti pellin raosta sisään valua toki.
Tuleeko mitään muita vaihtoehtoja enää mieleen?

Ja jos jollakulla on linkki hyviin sisustan purkuohjeisiin niin saa kertoa, tai toki ohjeet voi ihan omin käsin kirjotella tulemaan. Parasta varmaan kuitenkin olis purkaa sisusta pois lattiamattoa myöten ja kuivattaa sekä tarkistaa tilanne...
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Se on kyllä helppo purkaa siihen kuntoon, että saat raotettua lattiamattoa sen verran että saat kuivattua sen. Ei sitä tarvii kokonaan irti ottaa, se on vähän isompi homma jo... Kuskin penkki irti, ensin ne kiskojen päällä olevat muovilistat irti, yks ruuvi per puoli ja on semmosen pienen tulpan alla. Sitten penkin etureunasta kaks kappaletta muttereita auki ja tämän jälkeen tuuppaat penkkiä taaksepäin kiskoista pois, ja irrotat sähköliittimet. Sen jälkeen penkki onkin jo irti. Kynnysmuovin joudut myös irrottamaan että saat maton välistä pois. Etupäässdä peitetulpan alla yks ruuvi ja takapenkin alla yks ruuvi ja loput onkin kiinnikkeitä. Sit se matto taipuu sieltä välistä jo aika hyvin, että saat sinne jonkun vasaran tms palikan väliin ja puhallin huutamaan mattoa päin. Kestää ainakin vuorokauden kuivua.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

:bowdown Kahvit Pasi Hlle kun joskus satutaan samaan kahvipöytään.
Ja :oops: itselle kun niin laiska oli että yksinkertainen vesiämpärin kaataminen ovelle ei meinannut onnistua.
Eli vika tosiaan oli se sisäpellin sauma josta vesi jostain syystä halusi sisään heti kun ikkunalle valutti vettä joka tietysti menee oven sisään ja pitäisi alavaluma-aukoista tulla ulos. Valuma-aukot sinällään toimivat kyllä.
Nyt on sitten Dinitrolin bodysealia saumassa sen verran että saa melkoisesti lainehtia ennen seuraavaa vuotoa.
Mietin tossa että ruostesuojauksessa kun painetaan oviin sitä lientä niin sehän ton pellin saumat myös tiivistää eli vikaa ei ehkä koskaan olisi tullut jos olisi ruostesuojattu. Noh VW tietenkin asiantuntevasti kieltää suojauksen ehdottomasti eikö?

Tälleen sitä massaa tuli laitettua, otin kyllä myös peltiä raolleen ja sinne väliin tursotin minkä mahtui.

Image
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Sami P
Posts: 382
Joined: 6.3.2005 20:08
Location: Varkaus
Contact:

Post by Sami P »

seuraavan kerran tuleekin kajarin kankaan läpi vedet :lol:
A4 Avant 1.8T 2005
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Samppa wrote:seuraavan kerran tuleekin kajarin kankaan läpi vedet :lol:
Kyl ne lorisee jo siitä kajarin ja pellin saumasta tai itseasiassa alin reikähän tossa on toi verhoilun kiinnitysruuvin paikka.

Tuli vaan tossa todettua karu meininki, etuovissa vähän samaa vikaa, onneksi siis _vähän_.
Ja massaa on melkein täysi tuubi... :evil:
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Hehee, projekti taas vähän edennyt ja subikotelossa on nyt hiekka-hartsi sisällä, kansipalat leikelty (siis upotustaso, kansi olikin jo). Pikkuhiljaa etenee, nyt pitäisi ruveta kantta muovaamaan paikoilleen.
5kg pönttö hartsia menee kun kotelon tekee, ja jättää vielä takaosaan ~23cm tilaa. Ja seinämävahvuus ei vielä hiekan lisäyksestäkään huolimatta ole kuin 7-10mm. Eiköhän se ole kuitenkin aika toimiva.
Kuvaa ei vielä ole mutta täytyy lisätä jos jotakuta oikeasti kiinnostaa ;)

Edit: niin ne thuuningit on osin paikallaan mutta isoimmat muutokset vielä tallin hyllyllä. Kun noita ovipahveja tossa irrottelee niin samalla sitten ton yhden kalikan laittaa.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Aika perusteellisesti sais olla ruostesuoja-ainetta oven sisällä, että se tiivistäisi tuon pellin ja oven välisen raon kunnolla..
Ei volkkari kiellä silti ruostesuojaamista jälkeenpäinkään :lol:
Laita ihmeessä kuvia hämmästeltäväksi :P
Perkele kun itseä on laiskottanut, edelleen odottaa tuo 12" SPL Dynamicsin subi suljetussa kotelossa ja SPL:n 5-kanavainen vahvistin asennusta. Olis hiukan mukavampi kuunnella musiikkia kun olis nuo alapään äänetkin kondiksessa.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

No siis sitä suojamassaa tulee aika paljon, ja sehän on siis semmoista mönjää joka kuivuu vahamaiseksi pinnaksi. Ja kun se valuu ennen kuivumista, niin uskoisin sen tiivistävän noi raot. Tulee sinne massat sutattua kyllä heti kun vaan saa aikaseksi. Varma on varmaa. 13.2 vasta on ruostesuojaajalla paikka varattuna.

Jaa ei kiellä, kyllä mun mielestä Volkkari on ollut erittäin nihkeä tohon asiaan. Vai onko se siitä ettei reikiä saisi porata? Oon kyllä ymmärtänyt että jälkisuojaus on yksiselitteisesti kielletty.

En uskalla vielä sanoa että laiskotus seis ja laitteet autoon kun vakiosterkat jytää, mutta uskoisin että nautinto nousee uudelle tasolle kun saa värkit asennettua ja toimimaan. :D

Lattiamaton nosteluun liittyen tarkoituksena purkaa auton takaosa sisustoiltaan ja samalla lätkiä mattoja paljaisiin peltipintoihin. Vibroplastia varmaan tulee laitettua. Tuntuu että noista kontin sivuista tulee suhinat ja veden ropinat ihan suoraan sisään. Auton etuosa onkin varsin miellyttävä ja hiljainen alue jo.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Takaosasta matto nostettu, ja kyllähän sitä vettä siellä olikin. Pohjasta otin tulpan pois ja auton alle valui suorilta sulamisnesteitä ehkä litran :shock: verran. Tämä siis lähinnä takajalkatilasta, auto on kyllä hiukan taakse kenollaan.

Sitten asiaa, eli kysymyksiä:

- Mikä sen pohjatulpan merkitys on? Se kun oli silikonilla tiivistetty, huonosti eli oli hiekkaputua ja vettä tullut läpi sisäänpäin. Mutta eipä liene pahemmin vettä ulospäin valunut? Ajattelin vetää massalla kiinni että pysyy ja vielä Vibroplastia tai bitumia siivu päälle hyvin painellen. Mutta saako sen tuolleen tiivistää?

- Penkkien airbagit, eli akun miinusnapa on irti ollut jokusen tunnin niin uskaltanee piuhat irrottaa ja nostaa penkin autosta? Penkki on jo kiskoiltaan pois, olipahan jotain helppoakin projektissa :)

Pikaisesti tarvisi näihin tietoa kun etupenkit pitää olla maanantaina iltapäivästä paikallaan että voi siirtää auton ruostesuojaukseen.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Jälkimmäiseen itse itseäni valistaen, ei pamahtanut.

Irrotin toisenkin tulpan takajalkatilan lattiasta kun oli ilmestynyt lammikko siihen, reilu litra vettä lorisi lattialle.
Seuraavaksi sitten penkki irti piuhoista ja ulos autosta ja nostin mattoja lisää eteenpäin:
tuloksena ääretön v_____s ja päänsärky. Noh ensinnäkään matto ei meinannut nousta, ihmettelin että noinko se on jäykkää. Vaan eikun se olikin jäässä vielä ja kiinni pohjassa :roll:

Se siitä rupesi irtoamaan lievää väkivaltaa ja kampea käyttäen. Löytyi täyte-styroxi joka sekin irtosi vaivoin, umpijäässä sekin. Ja styroxin vieressä ainakin litran verran kirkasta jäätä :shock: Siitä räikällä hakaten palat irti mitä lähti ja puhallin sulattelemaan. Kyllä se siitä parissa tunnissa katosi mutta matto tihkuu vielä pitkään puristamalla vettä. Tuskin kuivuu parissa vuorokaudessa kokonaan. :(

Jotta semmosta. Suosittelen tarkistamaan lattiamatot ja jos on märkää niin älä odota. Vaihda auto toiseen tai pura heti ja kuivaa. Sekä tuki tietysti vuotopaikka ettei kuivausta tarvitse viikottain tehdä.

Kuvia joskus myöhemmin kun jaksaa purkaa kamerasta. Nyt vois ottaa pikku yömyssyn (Jägistä) ja painua unille.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Tässä yksi kuva repsikan jalkotilasta löytyneestä jäämöhkäleestä ennen pilkkomista. Ton vieressä tyhjässä kolossa etualalla oli styrox täyte, onneksi :?

Nyt on auto ruostesuojaajalla työstettävänä ja torstaina saa liuottimelta haisevan auton hakea kotiin, projektin jatkoa varten.

Ruostesuojaaja oli sitä mieltä että VAG ei halua autoja suojattavan edelleenkään vaan kaikki ruostetakuut raukeavat. Tosin tästäkin ilmeisesti VAG myyjillä ja teknikoilla on erinäkemyksiä, jopa samasta liikkeestä on saanut useampaa mielipidettä :roll:

Image
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Ei niitä pohjatulppia varmaan kannata peittää kokonaan. Toki ne kannattaa tiivistää hyvin. Eiköhän ne oo sinne laitettu lähinnä sen takia jos on vesivuotoo sisälle, niin saa vedet lattialta pois helposti. Tosin tänään oli yks vanhahko A4 Avant tällä kertaa uhrina vesivuodolle, ja siinä ei ollut pohjatulppaa lattiapellin alimmassa kohdassa, vaan noin kolme senttiä korkeemmalla :shock: Toisinsanoen siitä ei oo mitään hyötyä siinä. Ellei nyt tulva satu kohdalle :lol: Passatissa ne sentään on alimmassa kohdassa. Ja siitäkin oli muuten lattiamatto jäätynyt pohjapeltiin kiinni. Täytyi aamupäivän ajan lämmetä, että sai matot ylös rikkomatta niitä.

Ja itse projektiin liittyen, eiköhän ajometelit siitä kuriin saada, kun alkaa vaimennusmattoa olemaan koko takapää täynnä 8)
Niihin airbageihin liittyen, ei niitä kannata hullunlailla pelätä. Ei ne sieltä ominpäin laukea. Itse en ota edes akunkenkää auki kun niiden kanssa pelailen, lähes päivittäin.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

No silikonilla tmv. kirkkaalla massalla ne on tehtaan(?) peruina siellä kiinni. Nyt ne on koriliimalla kiinni ja laitoin päälle vielä Vibrosta soiron. Saahan ne helposti auki jos tää rumba vielä toistuu mutta toivottavasti ei. Ja oli kyllä siis hyvä että ne siellä oli ja avattavissa, niin paljon vettä autosta poistui.
Passatissa on muuten takajalkatilassa yhteensä kolme reikää, kaksi reunoissa alimmalla tasolla ja yksi siinä välissä korkeammassa pellissä. Fiksua?

Juu ei bagit paukahtanu eikä valokaan syttynyt kun kaikki varmuudet teki. Huomenna auton haku ja projektin loppuun saattaminen. Täytyy noi ovet päästä kyllä ensi tilassa kokeilemaan ettei enää vuoda
:evil:
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Joo se teettää paskamaisesti lisähommia, jos tulee vedet sisälle. Kokemuksen syvä rintaääni puhuu :lol:
Joo ei se airbagvalo syty, kunhan ei virtoja käytä päällä virtalukosta.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Noniin auto haettu ja täytyy sanoa että taas suojaaja ylitti itsensä, otan kuvia myöhemmin tänne paikoista joihin massaa on erikseen suihkittu. ;)

Nyt olis se aika että totuus koittaa, mistähän sitä vettä vielä voisi sisään tulla niin osaisi tutkia ja tukkia. Ovet ovat suojaajan mukaan nyt tiiviit, ei ollut valunut pahvin alta mitään pesun aikana/jälkeen.

Kysymys koskien raitisilmansuodatinta, pitäisikö siinä päällä on kotelo? Kotterossa on suoraan se filtteri esillä kun nostaa sen kaukalon päällimuovin pois. Ei sieltä vesi varmaan sisään tule kun on ilmastoinnin kennokin välissä ja sillä taas oma hukkaputkensa kondenssia varten..
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Ei muistaakseni ole koteloo siinä raitisilmasuodattimen päällä 3BG mallissa. Huolestuttavaa kun on volkkarilla töissä ja ei tommosta muista varmaksi :lol: "Vanhuus" ei tuu yksin. 3B mallissa on kotelo siinä päällä.. Ja ei pitäs mitenkään päästä siihen suoraan vesi valumaan, onhan siinä se iso vesikaukalon suojamuovi päällä.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Olipahan kostea tulipelti ja villat siellä kojelaudan suojassa. Eiköhän ne sieltä kuivu kun kahdella sisäpuhaltimella kuumaa laittaa vuorokauden-kaksi.

Sitten se ruostesuojaus:

Image

Eli kotelosuoja-ainetta on tosiaan ruiskaistu tuonnekkin, ihan erikseen :) Ja kyllä on muutenkin kotelot ja saumat kunnon tatinassa, ei pitäisi niiden puolesta ainakaan ruostua.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
AjH
Posts: 3160
Joined: 31.8.2006 14:36
Location: Nokia

Post by AjH »

Dodiin, alustasarja meni alle vihdoin. Ajokokemuksia myöhemmin kun ei toi talli-kotipiha väli ole kuin 100m :lol:

Lyhyt kuvaus:

Homma aloitettiin etupäästä kun oletus oli että aikaa menee kuitenkin paljon enemmän sinne. (ja menihän sitä) Eli auto ylös ja pukit alle siten että koko keula oli ilmassa.
Tulpat pois ja yläpäät löysäten, alamutteri samoin. Jousipuristin paikalleen ja senverran kireälle että jousi löystyi irti lautasista. Pieni nykäisy, alapultti pois ja paketti pihalle. Mihin sitä kankea tarvittiin?
Sitten kasaus vastaavaa kaavaa takaisinpäin. Pölysuojat tuli tehtyä vetarinsuojakumeista jotka olivat jo jostain aiemmasta alustaprojektista jääneet hyllyyn. Suht vaivatta meni paketti alle ja jousta kiristettiin senverran ylös että "esijännitys" syntyi. Vielä tarkistukset, renkaat kiinni ja auto alas. Madallusta oli nyt senverran ilman mitään asettumista että napa-kaari väli oli 310mm. (lähtökohta 360-370mm) Tavoite oli helposti vaimonkin ajettava perheauto, eli pukit takaisin alle ja renkaat irti ja ruuvataas lisää korkeutta. Tavoitteeksi ~5cm renkaita ylöspäin, eli saman verran autoa ylös.
Tässä se sitten menikin pari tuntia, kun jousen jännittyminen joka kierroksella pisti viime sentit aika tiukalle. :? Apujousi olisi kyllä ollut tässä kohtaa paikallaan, helpottanut hommaa reippaasti.
Vaan johan se auto sieltä nousi ja nyt korkeus on n 350-360mm ennen asettumista, eli hiukan se tuosta putoaa vielä.
Etupää valmis.

Takapäässä homma aloitettiin samalla periaatteella, koko perä ylös ja palikat irti. Odotusten mukaan tämä oli pala kakkua ja alta puolen tunnin oli palikat irti ja uusia jo soviteltiin paikalleen. Säätö tappiin ylös. Iskarit paikalleen yläpäästään, jouset väliin ja tunkilla tukivartta nostaen että saa iskarin alapultin kiinni. Renkaat kiinni ja auto alas, vajaa tunti ja homma purkissa. Madallusta ei konttipäässä tullut tässä vaiheessa käytännössä ollenkaan, asettuminen voi hiukan pudottaa ja ruuvista mahdollisesti sentti tai kaksi tulee kierrettyä.

Auto ulos tallista ja hyvältä näyttää. Lyhyt ajo kotipihaan kertoi alustan uudesta ilmeestä, joka on juurikin oman maun mukainen 8)

Niin, ne vanhat iskarit oli finaalissa, takaiskarit niin lopussa että pohjaan painui liki vastuksessa eikä tullut ylös ollenkaan :? Ei mikään ihme että meinas merisairaaksi tulla ajellessa.

Talvirenkaat jäi vielä alle kun kelit menevät pakkasrajoilla, kulmien säätö ja leimalle. Sitten kesänakit alle kun kelit sallii, eli luultavasti ensi viikonloppuna jo tulee laitettua.

Sitten voisi pikkuhiljaa viimeistellä hifiprojektin ja laittaa noi muutamat stylinkiosat kiinni, johan ne on hyllyssä lojuneet.
Seat Freetrack 4 TDI - Mazda 2 - Fiat Bravo HGT

MIG- ja TIG-hitsausta (musta/RST) harrastuksena. Esimerkiksi pako- ja ahtoputket jne.
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

AjH wrote:Mihin sitä kankea tarvittiin?
Kankea tarvitaan, jos ei laita jousipuristimia, ei muuten. Hieno juttu, että kaikki sujui hyvin! Pistä kuva näytille, että mihin korkeuteen se nyt sitten jäi.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
Locked