Page 1 of 1

Ovi-onkelmaa

Posted: 10.6.2007 16:14
by Pekka H
Niin... Tuossa pari päivää sitten lasahti toinen takaovi silleen, että sitä ei saanut ulkopuolelta auki ollenkaan mutta sisäpuolelta sai.
Noh, eilen illalla pikku sievissä ruvettiin mökillä kavereitten kans purkamaan ovea josko vika olisi löytynyt. Jossain vaiheessa yks kavereista sitte rupes testaileen että toimiiko lapsilukko ja länttäs oven kii.. No toimihan se ja nyt se ovi on ja pysyy kiinni, ei aukea mistään suunnasta. :evil:
Kysymys kuuluukin että onkohan olemassa mitään keinoa millä se oven sais joskus vielä auki? Siis muuten ku räjämiitillä..
:oops:

Posted: 10.6.2007 22:47
by Pasi Häkli
Ei nyt enää auta tuohon ongelmaasi, mutta todennäköisesti siitä ulkokahvasta on vaan se vaijerinpätkä irronnut, niin käy silloin tällöin.
Voisin kysellä huomenna apuja ongelmaasi, jos työkaverit muistais jonkun hyvän konstin tuohon tilanteeseen.

Posted: 10.6.2007 22:51
by henkka863
onko mahdollista ottaa ovipahvi irti kun ovi on kiinni? 3 korisessa muistaakseni on..

Posted: 11.6.2007 6:44
by Pasi Häkli
Ovipahvin alareunassa on ruuvi, että kyllä se vähän kampoihin pistää.

Posted: 11.6.2007 15:23
by Pekka H
Joo siis ovipahvi ehditiin laittaa jo paikalleen eli ei liiku sekään.. :evil:

Posted: 11.6.2007 17:19
by Pekka H
Huh.. Ovipahvi oli kuin olikin irti, ne ruuvit löytyi lattialta eli se pahvi saattaakin lähteä vielä irti. Ainakin se liikkui jonkinverran.. Pitää tässä jokupäivä tutkailla tarkemmin, nyt ei mielenkiinto riitä moiseen.. :D

Posted: 23.7.2007 14:11
by Pekka H
Uppista tännekin.. Elikkäs ovipahvi tosiaan lähti irti ja eihän siellä ollutkaan lapsilukko päällä vaan vaijeri irronnut sisäkahvasta. Eli, olikos kellään vinkkejä miten tästä edetään? Ulkopuolelta ovi ei edelleenkään aukea.

Posted: 23.7.2007 17:19
by Pasi Häkli
Todennäköisesti sieltä on se ulkokahvan pieni vaijerinpätkä irti. Eli otat sen kahvan pienen päätypalan irti niin saat sen vaijerin kiinnitettyä takaisin kahvaan.
Se päätypala lähtee irti kun raotat kahvan kohdalta oventiivistettä hieman niin siellä näkyy pieni reikä pellissä. Siellä syvällä näkyy torx-ruuvi, vasemmalla kädellä vedät ulkokahvaa ulospäin, ja ruuvaat sen torxin auki, irti asti se ei tule, mutta ruuvaa auki sen verran kun se sieltä tulee, ilman väkivaltaa.
Tämän jälkeen se pieni kahvanpääty irtoaakin ulospäin vetämällä. Siinä sitten näkyy jo se vaijerinpätkä. Kiinnitä vaikka tipalla pikaliimaa niin ei irtoa heti uudestaan.

Posted: 23.7.2007 17:51
by DJDH
Mulla taas etuovet on alkanu ahistamaan kynnyskoteloon alustan asentamisen jälkeen. Eikä muuten ole ovipahvi löysällä.

Posted: 23.7.2007 20:40
by Pekka H
Pasi H: kiitoksia neuvosta! :D

Posted: 2.1.2008 12:30
by The Stig
moro

Mulla on alkanut prakaamaan kuskin kahva. Ulkoa ei aukea aina, mutta sisältä joka kerta. "lukkonuppi" ilmoittaa oven olevan auki, muttei aukea ulkoa.

Mites muuten sen oven sisäpellin saa irti?

Tars kolvailla kylmäjuotos kahvasta kuntoon. Sisävalo toimii ovea avattaessa silloin tällöin.. Kiitos jo etukäteen :)

Posted: 2.1.2008 18:42
by Pasi Häkli
Mikäli oven sisäpellin haluaa irti, niin täytyy lasi irrottaa nostimestaan, ulkokahvasta vaijeri irti sekä itse ovenlukon pari pulttia irti. Näihin kaikkiin on jo selostus jossain, käytä searchia.

Ovet jumissa

Posted: 3.1.2008 3:22
by kukkis6
Tervehdys.Olen uusi ilmestys tällä palstalla,kun sattui löytymään näin hieno palsta,niin kokeillanpa heti kepillä jäätä.
Jos joku osaisi antaa hyviä neuvoja. Eli autoni on VW golf 1.9 tdi variant vm.2000.
Ja ongelmani on seuraavanlainen: Auton ovet jäivät jumiin kauppareissulla.Kun tulin autolla kotia ja olin lähdössä autosta ulos,niin ovet eivät auenneetkaan eli jäin autoon nalkkiin.No ikkunasta tulin pihalle ja rupesin lukkoa rassaamaan.Keskuslukko (ei kauko-ohjattava)siis toimii normaalisti,ja ovi niinkuin hieman aukeaakin,mutta aivan kuin se jäisi johonkin tuulihakaan kiinni ettei aukea enempää.Kaikissa ovissa on sama juttu,paitsi takakontti aukeaa normaalisti.
Pakkasta -6ast. Mutta voiko olla siis lukkomekanismi jäässä jotenkin,kun avain menee aivan hyvin lukkopesään,ja keskuslukko menee kiinni ja auki,mutta ovet ei vaan aukea.-------ja tiivisteet eivät ole jäässä--------

Kiitos paljon jo etukäteen vastanneille.............................[/b] :warning