T4 sähköikkunavikaa

Transporter, Caravelle, Multivan, Caddy, Crafter ja Amarok
Post Reply
User avatar
Ari-Matti Aho
Mr. VCF
Posts: 3092
Joined: 11.11.2003 0:19
Location: Kouvola
Contact:

T4 sähköikkunavikaa

Post by Ari-Matti Aho »

Nyt ilmestyi seuraava vika eli kuskinpuolen sähköikkuna lopetti toiminnan ja ikkunahan on tietenkin vähän raollaan...Pelkääjän puolen ikkuna avautuu kokonaan painaa sitä katkaisijaa ylös tai alas. Eilen koitin vähän koputella katkaisijaa mutta ei auttanut. Aiemmin se oireili niin että se toimi vaan kun avasi oven. Eli onkohan se johtosarja sökö? Sähköpeilit toimii ok.
VW T5 GP 2.0 DSG Tamlans '15
User avatar
Patse
Posts: 433
Joined: 6.1.2009 17:35

Post by Patse »

Todennäköisesti joku johto poikki.. Uutta Johtosarjaa kehiin tai vanhan korjaus valitsemallaan metodilla :D Primerassa mä löin kylmästi uuden piuhan johtosarjan ulkopuolelle..

Työsuhde ducatossa ilmeisesti ovi on niin kiero että täytyy hakata ovea kiinni auki, kiinni että saa ikkunan ylös, siltikin kädellä auttaen. Moottori kyllä yrittää muttei jaksa liikuttaa lasia. Vituttaa kun joskus erehtyy avaamaan huurussa olevan ikkunan jossain risteyksessä, Yleensä sentään aukeaa.. Takuu huollossa ovat tiivisteitä muutaman kerran säätäneet tai olevanaan jotain tehneet, mutta ei vaan toimi..
Transporter 2,5tdi vm99
User avatar
Ari-Matti Aho
Mr. VCF
Posts: 3092
Joined: 11.11.2003 0:19
Location: Kouvola
Contact:

Post by Ari-Matti Aho »

Eilen se alkoi toimimaan kun liikuttelin lasia käsin. Tiedä sitten missä vika...
VW T5 GP 2.0 DSG Tamlans '15
User avatar
okram83
Posts: 56
Joined: 16.1.2009 22:24
Location: Nokia

johtosarja

Post by okram83 »

se on näissä tyyppivika että johtosarjasta menee johtoja poikki. ei muutakun kumihanuri oven ja a-pilarin välistä irti ja korjailemaan johtoja...
VW Golf Variant 2.0TDI -08
User avatar
Kuikka
Posts: 61
Joined: 29.4.2005 12:55
Location: Järvenpää

Post by Kuikka »

Mullakin on kuskin puolen ovesta gummihaitari kovettunut sen verran ettei pysy paikoillaan.
Ja johtosarjasta on eristeitä murtunut. Niitä jonkun verran olen teippaillut ettei kauheesti kipunois.
Sähköikkunat kyllä toimii mutta peilien säädöt ei.

Mitähän tommonen piuhasarja mahtaa kustantaa ? Tietty jos itte väsää mutta, oishan se helppoo ku ois valmis nippu minkä vaan "heittäis" paikoilleen. 8)

- Marko -
User avatar
Pasi Häkli
Posts: 5776
Joined: 13.7.2006 17:50
Location: Ulvila

Post by Pasi Häkli »

Kyllä niitä uusia johtosarjoja ainakin on paljon laitettu, siitä vois päätellä ettei se nyt ihan mansikoita maksa.
Hintaa en muista.
Uncle Hank Fan Club
VW Touran 2.0TDI 2007
Basu
VCF Member
Posts: 1452
Joined: 20.10.2005 9:39
Location: Uusimaa

Post by Basu »

En viitsi uutta topicia tehdä tämän kysymyksen takia, aihe liippaa tarpeeksi läheltä.

--

Eli kaveri osti T4 vm. 1997, jossa apukuljettajan veivattava ikkuna aukeaa noin puoliväliin. Takasin ylöspäin menee ihan hyvin mut ei alas asti.
Onko kellään tiedossa todennäköistä vikapaikkaa, korjausehdotusta? Viikonloppuna pitäis tutkailla jos ei hirveesti ole pakkasta.
Skoda Octavia Combi 1,5 TSI DSG Style BusinessLine 2020 (käyttöauto)
VW Jetta Flair 1.8 RP 1990 (kesäauto)
Post Reply